Din Antidepresan Değildir!

Çağımızın yükselen değeri din, yozlaşmadan, sevgisizlikten, umutsuzluktan ve tabii ki mutsuzluktan bir kaçış yöntemi olarak yutulacak bir draje değildir. Ağır gelir bünyeye. Yan etkilerinin telafisi ise imkansızdır demeyelim ama, çok zordur.

Bir bakın çevrenize, ya da çevreyi de boşverip kendinize dönün ve her türlü önyargıyı bir kenara bırakarak sıkı bir sorgulamaya girişin …

Neden dindarsınız?..

Çocukluğunuzdan beri öyle yetiştirildiğiniz için mi? Yoksa dünyanın kötülüklerine karşı çaresiz kaldığınız için mi? Ya da sizi müthiş bir yozlaşmanın içinde tutsak eden dış dünyadan kaçmak için mi?

Ya Allah sevgisi derken gerçekte neyi kastediyorsunuz?

‘’Yaradılanı yaradandan ötürü severim.’’ sözü sizin için kendinizi sevdirmenin bir aracı olmasın sakın?

Ya da ‘’Allah sevgisi’’ diyerek ‘’koşulsuz’’ sevgiyi hedeflemeniz yaralı kalbinizi iyileştirmek için bulduğunuz bir kaçış yöntemi olmasın?

Allah’ın sevgisini kazanmak için ‘’iyilik’’ yaparken beklentiniz ne?..

Ya yine de sevmezse sizi Allah? Ya bütün o yaptığınız iyilikler cennet kapılarını açmazsa size? Ya öbür dünya algılayışımız yanlış ise ve her şey burada yaşanıp bitiyorsa…

Peki, ‘’hakikat’’ i ararken gerçekte neyi aradığınızın farkında mısınız?

İçinde yaşadığınız gerçek, zor ve ağır geldiği için ‘’daha güzel’’ başka bir gerçeğin peşinde olmayasınız?

Ya ulaştığınız ‘’hakikat’’ de sizi memnun etmezse? Ne yapacaksınız o zaman?..

Bu tür soruların, yeni başlayanları ya da hayatı boyunca ciddi bir sorgulamaya girmemişleri, basmakalıp inanç ve sözleri sorgusuz sualsiz kabul etmişleri çok rahatsız edeceğini biliyorum.

(Ömrünü bu yola adamış ve yana yana yanmamayı öğrenmişleri ise tebessüm ettireceğini tahmin ediyorum.)

Gerçekten de işin özüne ulaşmak istiyorsak bu soruların kaçarı yoktur zannımca… Siz, daha ilk soruda dayanamayacağınız kadar rahatsız olup kaçsanız bile gün gelir ‘’hayat’’ sordurur bu soruları size… Bazen teker teker, bazen de hepsini birden… Malum, Allah dağına göre kar verirmiş…

Kimileri, -araştırmalarla da ortaya konan- dinin çağımızın yükselen değeri olması olgusuna şaşırıyorlar. Oysa ki hiç de sürpriz bir gelişme değil bu. Çünkü, dünya insanlarının çoğu dibe vurmuş durumda… Çünkü, maddeye tapan dünya düzeninde ezilen çaresiz insanların Allah’tan başka sığınakları kalmadı.

Maddiyat ve maneviyatın en sonuncu ve en şiddetli çarpışmasıdır bu. Söz konusu savaştan maneviyatın galip çıkması da ancak doğru soruların doğru cevaplanmasıyla mümkün.

Bu tür sorulara ‘’doğru’’ cevap veremeyen, dini ‘’doğru’’ eksene oturtamayan bireysel ve toplumsal bilinçler madde canavarı tarafından yutulmaya mahkumlar.

Kendimize ya da çevremizdekilere bireysel problemleri için, dünyayla başa çıkma aracı olarak dini/maneviyatı sunmamız kısa vadede olumlu görünebilir ama eğer gereğince yapılmazsa ve bir hap çözüm olarak algılanırsa yan etkileri son derece yıkıcı olan antidepresanlardan farkı kalmaz…

Maneviyat, bilinçli kullanılması gereken bir doğal tedavi yöntemidir.

Özümüzdeki hakikattir.

Ama onu hakkıyla ortaya çıkarmak için dozunda almalı/vermeli, aşırıya kaçmamalı ve içine kimyasalların karışıp karışmadığından emin olmalıyız…

Sağlıklı maneviyat için aklen ve ruhen sağlıklı insanlar olmamız gerekir çünkü.

Dolayısıyla, maneviyattaki bu yükseliş rehavete kaptırmamalı hiç kimseyi…. Tam tersine gerek kendimizde gerekse çevremizde dinin afyon yerine geçip geçmediğini sorgulamalıyız.

Maneviyat, rahatlık alanına dahil değildir zira… Kalıcı huzura erişmek için geçici rahatsızlığı göze almak gerekir.

Dilek Yaraş
www.yorumsuzblog.net.tc
dilekyaras@gmail.com

Reklamlar

4 Responses to “Din Antidepresan Değildir!”


 1. 1 Cengiz Eren 19 Mayıs 2008, 4:19

  Merhaba, o kadar güzel bir yazı ki…İnsan vazgeçmemenin ümidini hissediyor. Aslında yaşadığımız pek çok şey böyle. Vazgeçmek ya da vazgeçmemek işte bütün mesele bu! diyesim geliyor. Bazen korkuyoruz, güvenimiz azalıyor vazgeçer gibi oluyoruz ama Dilek hanım bizim milletimiz inatçı biliyorsunuz. Doğru yerden bakmayı öğrendiğimizde vazgeçmemeyi de öğreneceğiz. Selamlar ve sevgilerimle…

 2. 2 sıfır 20 Mayıs 2008, 6:35

  Apaçık güneş misali ‘hakikatt’ ler, sorgulayalım bakalım, nefsi emmare ne bahane bulacak… Ruhuna gönlüne sağlık Dilek abla …

 3. 3 edeniz 20 Mayıs 2008, 11:17

  ÇOK SELAMLAR ve ÇOK SEVGİLER HEPİNİZE DOST’lar..

  Nasıl anlatayım günlerdir bir köşede bir kaç dk. internete girsem de sizlerin engin görüşlerini okusam diye kıvranıyorum.. evimden uzaklardayım müsait olamıyorum malesef:(

  Ve Değerli Dilek Yaraş çok özel bir insansın Allah Razı Olsun İdrakımızı kolaylaştırsın AMİN.

  ”’İçinde yaşadığınız gerçek, zor ve ağır geldiği için ‘’daha güzel’’ başka bir gerçeğin peşinde olmayasınız?”’

  Dediğin gibi önce kendimden başlayayım düşünmeye ve başlangıcım için Allah Affetsin dediğin gibi başlamıştım AntiDepresana yani. Ama sonra sonra hayatımdaki gelişmeler (ELHAMDÜLİLLAH)
  değişti, seçme şansım arttı, sıkışıklığım, stresim azaldı, bu kezde ben kopamaz oldum Allah’tan ki zaten parça değilim ki bütünden ayrılayım..
  Neyse değerli büyüklerim yazıyı okuyunca dürüst olarak söylemeliyim ki ilk günler aklıma geldi ama benim ilk Üstadı okumaya başladığımda yürek çırpıntılarım vardı aradığım hissin, nasıl anlatayım boş yaşamımın ilk yanan ışığıydı diyebilirim Allah Razı Olsun..

  Şu an hata yapmaktan çok korkuyorum ve kendim affedemediğim birşey için Allahtan af dilemekten acizim..

  Tekrar tüm sohbetlerinize katılmam dileğiyle.

  HOŞÇAKALIN

 4. 4 özlem 21 Mayıs 2008, 3:00

  Merhabalar yazı için Allah razı olsun diyeceğim ama öyle bir sorgulamaya tuttunuz ki acaba (inançlı biri olarak tanınmak için mi söylüyorum, tanınınca kendimi dindar mı hissedeceğimde vaadedilenlere yaklaşayım.)
  Güzel bir yazı ve içe dönüş. Teşekkürler.


Comments are currently closed.Yorumsuz Blog (Arşiv II) burada…

Yorumsuz Blog (Arşiv III) burada.

SON YORUMLAR

Sevgiye dair hakkında sed191
İslami Foton Kuşağı hakkında sed191
Mevlana’nın dilinden Hz.… hakkında Hasan boyraz
» The Secret’in sırrı aç… hakkında elif
Özümle Konuşmalar hakkında doğan
İslami Foton Kuşağı hakkında necmi
» Önemli Bir Uyarı !.. hakkında Tevhidi
» Simurg’u Ararken hakkında ahmet
İslami Foton Kuşağı hakkında Filminsonkaresi
İslami Foton Kuşağı hakkında marduk_fotonkuşağı
Devrin Alimleri, Eski Zaman Ka… hakkında mehmet akıf
Beyin Fırtınası (27) hakkında barış
İslami Foton Kuşağı hakkında Ayşe
» Simurg’u Ararken hakkında Çağrı Dörter
» Harika Sözler (1) hakkında deniz

ABONE OL!

E-postanızı girin; Yazıları önce siz okuyun!

ARŞİV

Yorumsuz Blog’un izlendiği ülkeler:

Araçlar

Reklamlar

%d blogcu bunu beğendi: