Çeş’n-i Niyet – Bedava Cömertlik

Allah’ la alışveriş en zevklisidir.. Muhatabınız kul olmaz… Kimseye borçlu olmazsınız.. Onlar bilmezler ama siz her nefesinizi onlara ödemişsinizdir.. Her yaptığınız hareketin iktisabı, beden sevabı tüm kainata dağılır..
Siz tüm kainatla birleşirsiniz.. Hiç görmeseniz de, bilmeseniz de tüm insanlıkla kendinizi paylaşırsınız…

Bazen niyetler maddeye de dönüşebilir, bu da ihsandır herhalde.. Ben size geçen nisanda böyle yaşanmış bir niyetimi yazmak istiyorum..”
* * *

Eğer Allah’a (rızası uğruna) ödünç verirseniz, Allah onu sizin için kat kat arttırır ve sizi bağışlar.
Allah çok mükâfat verendir, ceza vermekte acele etmeyendir. (Tegâbün suresi: 17)

“Yalnız iki kişiye gıpta edilir. Biri, Allâh’ın, mal verip hak yolunda harcamaya muvaffak kıldığı kimse; diğeri de, Allâh’ın, kendisine ilim verip de onunla amel eden ve bunları başkasına öğreten (yâni ilmini infâk eden) kimsedir.” (Hz. Muhammed (s.a.v.))

“Sen varlığını, malını ve mülkünü güzel bir şekilde infâk et de, bir gönül al! Ki o gönlün duâsı mezarda, o kapkara gecede sana ışık versin, nûr olsun!.. ” (Hz. Mevlâna Muhammed Celaleddin-i Rûmî (k.s.))

***
ÇEŞ’N-İ NİYET – BEDAVA CÖMERTLİK

Herşeyin niyet ve o niyete sadakat olduğuna inanan biri olarak niyetsel yazılara devam etmek istedim… Bu, bana alıştığım için kolay geliyor… Unutkanlığımı bildiğimden aklıma geldiğinde herşey ve herkes adına, ne iş yapıyorsam o işin hayrını onlara hediye ediyorum, niyet ediyorum.. Çünkü CemAli için yapabildiğim tek ve en önemli şeyin de bu olduğuna inanıyorum..

İnsanın kendisine yaptığı; “bu kendini öğrenme yolunda” en büyük yardımcısının, başkaları için iyi dilekler ve niyetler de bulunması olduğuna da inanıyorum..
Bugün sahip olduğum tüm güzelliklere; vakti ile kendim asla yapamam sanıp, hep başkaları için dilediğim ve onlara yakıştırdığım güzel -mukaddes- temiz niyetlerle gelebildiğimi tahmin ediyorum.. Çünkü negatif ya da pozitif bir dilek bizlere kat kat geriye dönüyor…
İnsan yaptığı ibadetleri sevap ve cennet kaygısı ile yapmaktan kurtulmalı.. Bu da ancak niyetle olur sanırım..

Yaptığımız bütün ibadetleri-manevi çalışmaları, yaratılmış tüm ihtiyaç sahiplerine bağışlayabilmeliyiz… Tanımadığımız insanlar için oruç tutmaya niyet etmek, bize kötülük eden için namaz kılmak, her sabah yaptığımız tesbihatı kafir-müslüman ayırmaksızın tüm insanlığa hediye edebilmek çok hoş bir şeydir… Pencerenizden yem verdiğiniz kuşlara her gün farklı biri ve değişik amaçlarla niyet ederek yiyecek verebilmek çok güzel bir duygudur… İhtiyaç sahiplerine bir şeyler verirken bunları başkaları adına verebilmek anlatılmaz bir keyiftir… Sizden başka kimse bilmez ve siz anında neye ve kime niyet ettiğinizi unutursunuz.. Konu kapanmıştır.. Beklentiler kalmamıştır.

Dua ve niyet ederken: Sıra ile tüm mertebelerdeki insanları anarsınız ve bu alışkanlık size güven verir.. Zamanla farkedersiniz ki onlar sizin ayrılmaz parçalarınız, dostlarınız olmuşlardır… Birini niyet ederken unutsanız kalbiniz kalır ve hemen niyeti düzeltirsiniz..
Yeni yeni niyetleriniz gelişir.. Ve size özel niyetlerden hazineniz olur…
Geçmişteki, şimdiki ve gelecekteki akrabalarınızı unutmazsınız… Manevi rehberlerin büyüklerini ve onların silsilelerini anarsınız… İnsan bu niyetlerle her geçen gün zenginleşir… Size ait hiçbir sevap ağırlığı kalmaz ya da siz öyle sanırsınız.. Kendinizi şu kadar sayıda şunu okudum, bu kadar sayıda bunu okudum “acaba ne kadar sayıda sevap kazandım” diye kısıtlamazsınız.. Çünkü siz artık sevap-cennet-huri biriktiren; sevap avcı hesapçısı banka gibi değilsinizdir.. Siz geleni dağıtmayı zevk edinmiş bedavadan niyet cömertisinizdir..
Böyle havadan yağan kolay cömertlik herhalde başka bir şeyde de yoktur.. Belki de, bu kadar hızla geri dönen yatırım hesabı da yoktur..

Allah’ la alışveriş en zevklisidir.. Muhatabınız kul olmaz… Kimseye borçlu olmazsınız.. Onlar bilmezler ama siz her nefesinizi onlara ödemişsinizdir.. Her yaptığınız hareketin iktisabı beden sevabı tüm kainata dağılır..
Siz tüm kainatla birleşirsiniz.. Hiç görmeseniz de, bilmeseniz de tüm insanlıkla kendinizi paylaşırsınız…

Bazen niyetler maddeye de dönüşebilir bu da ihsandır herhalde.. Ben size geçen nisanda böyle yaşanmış bir niyetimi yazmak istiyorum..
Umreye gitmiştik… Arkadaşım bir gün evveli bize “ricali gayb erenlerinin zemzem kuyusu başında senede bir kez buluştukları o toplantıyı” okumuştu..
Kabe’deki ilk gece de zemzem kuyularının ilk açıldığı yere (İbrahim Makamı’nın yanında) yakın oturmuştuk.. Ben de kardeşime okuduğumuz o olayı anlatıyordum.. Birden arkamızdan kahkaha sesleri geldi.. Döndük.. Değişik ırklardan 4-5 bey vardı.. Değişik yaşlardaydılar.. Kahkahayı atan en yaşlı olanı Kuzey Afrikalıya benziyordu… Ve biz döner dönmez, yatak benzeri bir şeyin içinde dönerek örtüsünü üzerine çekti uyumaya çekildi..

İki gün sonra idi sanırım, tavaf esnasında aklıma bu tavafı ederken sadaka vermem lazım fikri düştü… Bunu nasıl yapacağımı bilmiyordum ve yanlış tepki alırım diye kimseye sadaka vermeye cesaret edemiyordum… Tavafa devam ederken birden Hacerül Esved hizasına geldiğimde “tak tak” diye bir baston sesi ile irkildim.. Hem asanın sesi hem de ilginç bir tarzda, anlayamadığım bir dilde şarkıya benzer dua sesleri geliyordu.. Döndüm ve şaşırdım.. Kabe’deki ilk gecemizde zemzem kuyularının üstünde uykuya çekilen yaşlı dede değil miydi!.. Bana bakmıyordu.. Yanıma gelince elini sol cebine soktu ve “1 Riyal” çıkardı iki eli ile parayı açıp, bakıp tekrar sağ cebine koydu… Ben de hemen mesajı alıp sadakamı uzattım. Aldı ve tavaftan çıktı..

2 Gün sonra idi sanırım .. Bu sefer grup halinde Umre tavafı yapıyorduk.. Ben tavaftaki yaşadığım sadaka olayını paylaşmış ve herkesin de aynı şeyi yaşamasını istemiştim… Ve niyet edip onlara da sadakalarını hazırlatmıştım.. Ama kimse sadakasını veremiyordu.. Çünkü, yanlış kişiye verebileceklerini düşünüp tepki alacaklarından çekiniyorlardı.. Tavaf devam ederken aynı hizada gene “tak tak” diye yere vuran kuvvetli asa sesi geldi… Peşinden de aynı nakaratla okuduğu o ilginç dua-şarkı benzeri ezgisi duyuldu.. Hepimiz sevinçle anladık ki, O dedemiz gelmiş.. Herkes büyük bir neşeyle hazırladığı sadakayı dedeye verdi.. Ve dedemiz sadakaları alınca gene ortadan yok oldu…

Tabii Kabe herşeyin canlı cereyan ettiği mucizevi bir yer.. Orada rüyalar canlı görülüyor.. Ama aslında niyetlerimize inanmamız ve o niyete iman etmemiz de bizi o canlılığa bağlıyor..
Önce niyetlerimizi düzeltebilirsek uzun ama zorlu bir yoldan sonra yavaş yavaş kendimizi de düzeltebiliriz diye umuyoruz.. Çünkü insan niyetlerinden zamanla şunu anlıyor.. Ben niyetimle kimsenin zerre haberi olmadan kendimi herkesle paylaşıyorum… Bana zulmedenle, en iyi davrananı ayırt etmeden aynı oranda onları düşünüyorum… Ben kendimi düzeltebilirsem herşey zaten benimdir… Ben kendimi düzeltemediğim müddetçe niyetim ve kalbim-imanım da sakattır.. Demekki kalbim huzura erememiş ve nefsim hala kendisine çalışmayı istemektedir..

Allah, inşallah hepimizi niyetine almış olsun… Ve biz O’nun niyetinde O’nun sevdiklerinden, O’nun seçtiklerinden olabilelim.. Aminnnnnn.

Nur Cihan
www.yorumsuzblog.net.tc
nuralem7@hotmail.com

Reklamlar

6 Responses to “Çeş’n-i Niyet – Bedava Cömertlik”


 1. 1 angorya 14 Mayıs 2008, 1:16

  Tam da bu konu üzerinde düşünürken, hatta bir yazı yazmayı dilerken her cümlesinden gönül gözüyle yazıldığı belli olan bu yazıyı okumak çok hoş bir tesadüf oldu.

  Yüreğinize, niyetinize bereket olsun ve tabii ki AMİN:)

 2. 2 sıfır 14 Mayıs 2008, 6:45

  Niyetin güzelliklerinde, yorumun güvenlik kodu dahi HARİKAA çıktı, yazıyı okurken ruhi coşkunluğa kapılıp harika, harika derken yaşantımızın, bilincimizin tutkularını, hedeflerini yaşattı… Ağladım… İnledim derinden, feryadımı HU duydu..
  Ya hu, seni sevenleri bağışla, muhabbetinle aydınlat gönüllerini, ışık saçsınlar aleme karanlıklar kaybolsun…

 3. 3 ferman nur 15 Mayıs 2008, 4:17

  “Ameller niyetlere göredir”.. Çok önemli bir konuya değinmişsiniz… Niyetlerimizi ne kadar saflaştırabilirsek, o kadar bize ve yolumuzu aydınlatmaya yardımcı olabileceğine inanıyorum inşaallah.

 4. 4 niyazi 15 Mayıs 2008, 7:56

  Hızır(a.s)

  Ramazan.. Cuma günü.. Cuma vakti.. Cemaat tek tük camiye girmekte.. İmam kürsüde.. Girenlerin arasında O… Hızır..

  Hızır(a.s) da genç ihtiyar arasında onlardan biri gibi gidiyor bir köşede oturuyor. Kürsüde imam sohbete başlıyor. Hızır’ın(a.s) yanında kırklı yaşlarında bir adam gelip oturuyor. Cami yavaş yavaş dolmakta.. Adam, bir müddet sonra uyuklar bir vaziyette sallanıyor, ha uyudu ha uyuyacak. Hızır(a.s) adamı dürtükleyerek ‘uyuyacaksın’ der. Adam:

  – Uyumam beni rahat bırak..
  Hızır (a.s) ses etmez, ancak ezan okundu okunacak, adam ha uyudu ha uyuyacak, bir daha dürterek;
  ‘Uyuyacaksın dedim’ der. Adam:

  -Bende sana uyumam, beni rahat birak, dedim..
  Hızır olduğunu söylerim, buradan çikamazsın.. Bu kalabalık sakalında bir tel bırakmaz.
  Hızır (a.s) susar ve gözlerini kapar, boynunu büker ALLAH’a yönelir:

  – Yarabbim! Bu nasıl iştir. Bu kulun benim kim olduğumu bildi. Bu nasıl iştir bendeki listede ismi yok.
  Cevap gelir:

  – Sana verilen listede beni sevenlerin ismi var. O ise benim sevdiklerimden. (Okyanusum.Com)

  Dileyelim ALLAH’ın seçmiş olduğu ‘seçilmiş’lerden olalım.. Aminn..
  Cumaanın nuru üzerinize olsun..

 5. 5 angorya 15 Mayıs 2008, 10:27

  Gary Zukav’ın ”Mutlak Gücün Yolu” isimli kitabının bu konuyla ilgili olduğunu ve Yorumsuz okuyucularının ilgisini çekeceğini düşünüyorum:)

 6. 6 akyürek 16 Mayıs 2008, 1:42

  Gönlünüze, hissedişinize, paylaşımınıza sağlık… O hesapsız, karşılıksız verdiklerinize talibim ben de… Bu fakire de uzatın gönlünüzden ki yolu kolaylaşsın, saflaşsın, bu fakir de ersin muradına, O mutlak idraka, özüne, anlasın evrenselliğini… Ben tüm alıcılarım ve dualarımla açtım yüreğimi beklemekteyim, Allah mubarek etsin…

  Akyürek’ten sevgiler..


Comments are currently closed.Yorumsuz Blog (Arşiv II) burada…

Yorumsuz Blog (Arşiv III) burada.

SON YORUMLAR

Sevgiye dair hakkında sed191
İslami Foton Kuşağı hakkında sed191
Mevlana’nın dilinden Hz.… hakkında Hasan boyraz
» The Secret’in sırrı aç… hakkında elif
Özümle Konuşmalar hakkında doğan
İslami Foton Kuşağı hakkında necmi
» Önemli Bir Uyarı !.. hakkında Tevhidi
» Simurg’u Ararken hakkında ahmet
İslami Foton Kuşağı hakkında Filminsonkaresi
İslami Foton Kuşağı hakkında marduk_fotonkuşağı
Devrin Alimleri, Eski Zaman Ka… hakkında mehmet akıf
Beyin Fırtınası (27) hakkında barış
İslami Foton Kuşağı hakkında Ayşe
» Simurg’u Ararken hakkında Çağrı Dörter
» Harika Sözler (1) hakkında deniz

ABONE OL!

E-postanızı girin; Yazıları önce siz okuyun!

ARŞİV

Yorumsuz Blog’un izlendiği ülkeler:

Araçlar

Reklamlar

%d blogcu bunu beğendi: