Nefsime Nasihat

Allah dostları nefislerini terbiye ederlerken öncelikle kendi nefislerine hitap etmişler ve aynı zamanda da tüm insanlığa seslenişte bulunmuşlardır. Bu sözlerden en çok bilineni “Dost istersen Allah yeter” mealindeki söz dizeleridir. Biz de o büyük yıldızları örnek alarak kendi nefsimize nasihat etmeyi gerekli gördük. Ancak kendi nefsine söz geçirebilen bir insanın başkalarına tesir edebileceği prensibini rehber edindik..

Bu tarz bir çalışma bizler için her zaman bir başucu levhası hükmüne geçecektir. Herkes aslında bu hitabı kendi nefsine yapmalıdır. “Kendimi kendim yitirdim; Kendim ararım kendimi. Kendime kendim gerekse; Kendim bulsun kendimi” diyerek özüme seslenişime başlıyorum.

Ey Nazım!

Dünya yaşamındaki liyakat sınavın ölüm anına kadar sürecektir. Ölmeden önce ölme sırrına er ki ölünce ölmeyesin.

Nazım!

Karanlıklar Prensini kesinlikle hafife alma. O, aşkın ve ayrılığın üstadıdır. Onun gafil yakaladığı elden gitmiş, Onun eline düşenin işi bitmiştir. Tek şansın, yaşamında kendindeki evrensel İlahi güçleri keşfetmen ve açığa çıkarmandır. Bunun dışındaki tüm çabaların senin kendi cehennemini oluşturacak ve böylece bilincini bedensellik blokajında esir edecektir.

Nazım!

Ölüm ötesi yaşam boyutlarına hazırlanman, sistem gereği zorunludur. Yaşam sisteminde mazeret ve duygusallığa asla yer yoktur. Belirli teknik çalışmalarla ruhunu güçlendirerek yeni kuvveler kazanmalı ve böylece ölüm ötesi yaşamda yerini almalısın.

Nazım!

Yaşam sisteminin neresinde olduğunu tekrar tekrar sorgula. Ne yaparsan onun sonuçlarını yaşayacak ve getirilerini elde edeceksin. Sürekli başkalarıyla uğraşarak kendindeki güçleri israf etme. İçsel kuvvelerini keşfetmeye gayret et. Işınsal varlıkların seni yönlendirmesine müsaade etme. Onların telkin ve yönlendirmelerine asla itibar etme. Ba’s gününe kadar seninle uğraşacaklarına emin ol. Gerekli korunma tedbirlerini zaafa uğramadan, kararlılık ve azimle uygula.

Nazım!

Ömür dakikaları ilerliyor. Süratle sona yaklaşıyorsun. Azrail’in nefesini sürekli ensende hissediyorsun. Gururu bırak. Aczini fark et. Şu kainatın sahibine teslim ol. Senin için en büyük günah ve zulüm var zannettiğin izafi benliğindir. Benliğini tanıyarak Rabbine vasıl ol.

Nazım!

Sana senden de yakın olan Rabbinle her an birlikte olduğunun bilincinde ol. O sana Şah damarından da yakın. Şahın rehini olduğunu ve ona mutlak teslimiyet halinde olduğunu bir an olsun aklından çıkarma. O Aliyyiül A’la olan yüceler yücesini gönlünde keşfet ve varlık nurlarının akislerini her yerde ve noktada müşahede et. Şehadetin daim olsun.

Nazım!

Her zaman aşkın mutlak ve tek kaynağına yönelmeye gayret et. O’nun sevgisini hiçbir mahalde sınırlayıp kayıt altına alma. Her şeyi istisnasız severek, sevgisiyle yaratanın, her şeyden çok sevilmeye layık olduğunu bil. Zira O, gerçekte sevilen tek varlıktır.

Nazım!

İnsanlarla güzellikleri paylaşmayı sürdür. Sadıklara sadakat göstermen senin için bir vefa borcudur. Sıdk ehline râm ol. Vefa hissini kendin için en büyük ganimet bil.

Nazım!

İlahi kelamı, Rahmandan gelmiş bir mektup gibi kalbinle oku. Böylece içindeki ölü benliğini dirilt. Vahyin nuruyla gönlünü aydınlat. İçindeki cennet ırmaklarını her daim çağlat.

Nazım!

Guruba meyledip batmaya yüz tutan güneş misali ölüme ve yokluğa doğru yol alan fanilere gönlünü bağlama ve onlara prestij etme. İbrahim gibi içindeki batmayan güneşe müteveccih ol ve o hakiki şemsin şualarıyla aydınlan. Sonlu olana değil sonsuz olana yönel.

Nazım!

Sen, kısa olan, aldatıcı ve geçici zevklerin peşinden koşuyorsun. Bedensel kayıtlardan kurtulmaya çalış. Ruhani ve ulvi zevkler sadece ve sadece Marifetullahta, Allah’ı tanımaktadır. Sen de irfan ehli ol ki mutluluğun sürekli olsun.

Nazım!

Işığın ve sevginin rehberliğinden ayrılma ve Aşk’a emanet ol.

Nazım Akpınar
www.yorumsuzblog.net.tc
ahad103@hotmail.com

Reklamlar

5 Responses to “Nefsime Nasihat”


 1. 1 kenan 13 Şubat 2008, 7:04

  EKBER ALLAH, gönüllerimize nur saçan samimi duanın hörmetine bizleri muradımıza ulaştırsın… sonsuza dek amiin

 2. 2 mine 13 Şubat 2008, 3:12

  Vefa en önemli unsur. Vefanın ne olduğunu biliyorsa insan, onun için nefse nasihat diye bir şey yoktur. Nefs ve özellikle nasihat edilen nefs nedir? Nasihat neyedir? İyi düşünmek lazım. Ellerinize sağlık

 3. 3 Uryan 14 Şubat 2008, 8:19

  Teşekkürler Nazım Bey, elinize, dilinize, yüreğinize sağlık…

  Bu çalışmayı hepimiz kendi nefsimize uyarlayarak derin derin düşünelim…

  Sizi seven bir okurunuz olarak latife etmeme, biraz iğnelememe izin verirsiniz sanıyorum:))))

  ATATURK konusuna girdiğinizde size çok yüklendi yorumcu dostlar. Siz de ateşli cevaplar verdiniz, “kesinlikle reddediyorum, kabul etmiyorum” türünden.

  Sizin EY NAZIM’lara ben de bir ilave yapayım:

  EY NAZIM,
  YORUM HOŞUNA GİTSE DE GİTMESE DE KIZMA…
  ÇÜNKÜ HEPSİ SENİ SEVİYOR.
  ÇÜNKÜ HEPSİ HAKKIN ZUHURU…

  Ey Nazım sen Nura gark ol, e mi!…

 4. 4 abdulekerim 18 Şubat 2008, 10:38

  Allah duanı duamız yapsın. Tüm yaşam boyutlarımızla…
  Aşkın zirvesine olan (ki zirve aşktır) gayretimizin daim , bedenselliğin zirvesine indiren tüm faktörlerden de uzak eylsesin yaradan.(cümlemizi)
  Teşekkürler Nazım bey
  Evrensel sevgiyi yaşayanlardan olmak ümidiyle…

 5. 5 ruh-i latife 19 Şubat 2008, 12:35

  Feyizler nedir
  onlar hikmet daireleridirler
  nazımlı hikmet 🙂
  hikmetle açılan daireler
  nizam yani nizam
  hayatınızın nazım hikmet daireleri gibi nizami olması dileği ile…:)


Comments are currently closed.Yorumsuz Blog (Arşiv II) burada…

Yorumsuz Blog (Arşiv III) burada.

SON YORUMLAR

Sevgiye dair hakkında sed191
İslami Foton Kuşağı hakkında sed191
Mevlana’nın dilinden Hz.… hakkında Hasan boyraz
» The Secret’in sırrı aç… hakkında elif
Özümle Konuşmalar hakkında doğan
İslami Foton Kuşağı hakkında necmi
» Önemli Bir Uyarı !.. hakkında Tevhidi
» Simurg’u Ararken hakkında ahmet
İslami Foton Kuşağı hakkında Filminsonkaresi
İslami Foton Kuşağı hakkında marduk_fotonkuşağı
Devrin Alimleri, Eski Zaman Ka… hakkında mehmet akıf
Beyin Fırtınası (27) hakkında barış
İslami Foton Kuşağı hakkında Ayşe
» Simurg’u Ararken hakkında Çağrı Dörter
» Harika Sözler (1) hakkında deniz

ABONE OL!

E-postanızı girin; Yazıları önce siz okuyun!

ARŞİV

Yorumsuz Blog’un izlendiği ülkeler:

Araçlar

Reklamlar

%d blogcu bunu beğendi: