Olabilirliği Düşünebilme Erdemi

Olabilirliği düşünebilme, yeniye ve yeniliğe açık ruhların vazgeçilmez hasletlerinden biridir. Bu yönüyle de önemli ve değerli bir erdemdir diyebiliriz.

Bir şeyin yokluğuna hükmetmek her zaman kolaydır. İnkar mantığı da bu noktadan hareket eder. Elinden gelse her şeyi ademe mahkum etmek ister. Oysa ki inkar etmek yerine o şeyin olabilirliği düşünülebilse birçok mesele açığa kavuşabilecektir…

Bu müspet düşünce tarzı insandaki sui zan kuvvesinin hüsnü zana dönüşebilmesini de sağlayacaktır. Zaten inanan bir insan her zaman hüsnü zan etmelidir. İnsanın sürekli olarak meselelere yaklaşırken hüsnü zan etmesi, onun pozitif düşünce mekanizmasını işletmesi demektir. Pozitif düşüncenin işletilmesi de vehim dediğimiz negatif varsayıma karşı en etkili silahlardan biridir. Tersi olan pozitif varsayım da zaten olabilirlilik düşüncesinin bir bakıma kendisidir.

 

Olabilirliği düşünebilme erdemi aynı zamanda mutlak gerçekliğe ulaşmada en büyük perdelerden biri olan ön yargılı yaklaşıma da alternatif teşkil eder. Zira ön yargılı yaklaşımda peşinen ret ve inkar düşüncesi ve psikolojisi hakim durumdadır. Olabilirlilik düşüncesi devreye sokulduğu taktirde ise bu menfi düşünce tarzı yerini inanç ve kabule bırakacaktır. Makbul ve değerli olan da budur kanımca. Neden derseniz, inkar hissi soğuk ve iticidir. İnanç ve kabul hissi ise bilakis ünsiyet vericidir ve samimidir. Bu yönüyle insan psikolojisini de yakından etkileyebilmektedir. İnkar ve ret düşüncesi ister istemez insanı karanlığa ve karamsarlığa iterken, müspet yaklaşım tarzı olan olabilirlik düşüncesi insanı sürekli aydınlığa, ümide, bilmediklerini bilmeye, sorgulamaya, araştırmaya, yeniliklere ve her türlü faydalı kazanımlara yönlendirmektedir.

 

Olabilirliği düşünme, yaşama bağlılığı artıran hayal kuvvesini de büyük ölçüde güçlendirebilmektedir. Meşhur edebiyatçılarımızdan Yahya Kemal’in beyanıyla insan hayal edebildiği müddetçe yaşayabilmektedir. Evliyaullah bile Evrenlerin aslı hayaldir diyerek, evrensel bilincin her türlü yeni yaratımları oluştururken dahi bütün bu oluşumları kendi hayalinde gerçekleştirdiğine vurgu yapmaktadır. İnsandaki hayal gücü de evrensel bilince ait olan bu mekanizmanın prototipidir (örneğidir). Bir şeyin yokluğuna hükmettiğiniz anda hayal gücünüzü yitiriverirsiniz. Olabilirliğini düşünmeye başladığınız anda ise hayal gücünüz devreye girmiştir. Bir noktadan sonra da zaten hayalin derinliklerindeki (a’mak ı hayal) yaratıcı akıl aktif hale gelecek ve böylece insan yeni keşiflere yelken açabilecek duruma gelecektir. Bir çok yeni keşfin ve buluşun kökeninde de hayal kuvvesinin şekillendirme (tasvir) gücü yatmaktadır. Sanatta da bu böyledir diğer teknolojik, bilimsel ve manevi keşiflerde de. Aksi durumda ise bu mekanizma harekete geçirilmediği için mesafe alabilmek imkansız hale gelecektir.

 

Olabilirliği düşünme düzeyi esasen inancın ilk düzeyidir diyebiliriz. Yakiyn mertebelerinde ise ilk mertebe olan ilmel yakiyn’e tekabül etmektedir. Örnek verecek olursak, madde boyutundayken beş duyuyla algılayamadığımız ışınsal varlıklar bu mertebede evrenin büyüklük noktasında varlıkları ihtimal dahilindedir ve var olmaları mümkündür (ilmel yakiyn). Böylece ışınsal varlıkların olabilirliğine hükmederiz. Beş duyu engeli ortadan kalkıp ışınsal boyutun algılama düzeyine geçildiğinde ise bu gizli varlıklar algılanır ve görülür hale gelirler (aynel yakiyn). Ölümle birlikte ya da ruh gücüyle tamamen ışınsal boyuta geçişle birlikte bu varlık türleriyle direkt irtibat ve ünsiyet halinin oluşması ise hakkal yakiyn mertebesini yaşatmaktadır.

 

Bu örnekten hareket ederek olabilirliği düşünebilme erdemini değerlendirdiğimizde, insan için tahminden de öte büyük bir meziyet olduğu görülecektir.

 

Not: Zenci asıllı ünlü sinema aktörü Will Smith, rol aldığı son filmlerinden Ben Efsaneyim (I am Legend) le gündeme oturdu. Katıldığı bir davet programında There is no God (Tanrı Yoktur) ifadesini aynen kullanmış ve defalarca tekrar etmiş. Aslında bu ifadeyi filmde de kullanıyor. Belki de Will Smith, Tanrı ve Tanrılık kavramının gerçekte olmadığının olabilirliğini düşünmüş olabilir diyorum. Filmde belki de Tanrının olmadığı vurgulanarak kötülüklerle mücadelede insanın kendi özündeki kuvveleri harekete geçirmesinin zorunluluğu anlatılmak isteniyor. Final sahnesinde verilen mesaj ise oldukça anlamlı. “Karanlığa ışık tut”. Filmi izleyen biri olarak 10 üzerinden 10 veriyorum. Meraklıları için bazı link tavsiyelerim olacak elbette. Işık ve sevgiyle kalın..

Nazım Akpınar
www.yorumsuzblog.net.tc
ahad103@hotmail.com

Filmin resmi sitesi: http://iamlegend. warnerbros. com/

Diğer siteler:
http://beyazperde. mynet. com/film/3657
http://www. youtube. com/watch?v=C2fWJ6ux8PM

6 Responses to “Olabilirliği Düşünebilme Erdemi”


 1. 1 Nedim 30 Ocak 2008, 4:01

  Sevgili Nazım, öncelikle seni çok sevdiğimi bil, hani Raci, Anka kuşunun üstündeyken ‘gez gez Allah’ın alemleri bitmek bilmiyorken yeter’ diyordu ya, bir de bu noktadan bakalım..

  Yarat, üret, değişik alemleri gör Allah gör, sonuç? Başta bildiğin noktaya gelmiyor musun?Allah yaratır, Allah her an yeni bir şan’dadır, Allah alemlerden Gani’dir. Belki de bu nokta da Hz. Muhammed’in önem ve değeri daha bir anlaşılır oluyor. ‘Hamd’ı sen yaparsın’ deyip yokluğunu itirafla bize birşey anlatıyor olmalı. Muhammed’i olabilirsek çok yorgunluklar bitecek gibi. Hatta yaşamak sevdalılığı, değişik alemler görme heyecanı bile.. Belki de ben çok yaşlandığım için böyle düşünüyorum veya çok yorulduğum için, bir yanlışlığım varsa kusura bakma Nazım oğlum.

 2. 2 Nazım 30 Ocak 2008, 4:53

  Nedim bey hüsnü teveccühünüz için müteşekkirim. Sevgiyi yaşatan ifadeler
  bizler için çok hayati öneme hazidir. Hep birlikte elele, gönül gönüle daha nice güzelliklere kanat çırpmak ümit ve niyazıyla….

 3. 3 saim 30 Ocak 2008, 9:02

  “BismillahirRahmânirRahıym”;
  İÇSEL YORUM:Hakikatımızda-özümüzde sınırsız özellikler, sonsuz manalar olduğundan, bizden her türlü mananın açığa çıkması OLASIDIR.

  “ElHamdu Lillahi Rabbil’Alemiyn”; “er RahmânirRahıym”;
  İÇSEL YORUM: Tüm boyutlar da (evren içre evrenler), sınırsız özellikler, sonsuz manalardan yaratıldığı için, her türlü sonucun açığa çıkması OLASIDIR.

  “Allah dilediğini yapar.” ayeti de, her türlü olasılığın olabilirliğini vurgulamaktadır.

  NOT: İsmi Allah: Manası Allah, her türlü olasılığın olabilirliği manası.

  Günlük hayattan;
  SORU: Ben, bu mahallede dükkan açsam; kar mı ederim, zarar mı ederim?
  CEVAP: Allah bilir! (Yani kar etme veya zarar etme OLASILIĞIN var. Ben bilmiyorum. Hangi mananın açığa çıkacağını, yaratıcısı Allah bilir. Her türlü mananın açığa çıkması OLASIDIR.)

  SONUÇ: İsmi Allah’ın manasına erenler; her türlü olasılığın olabilirliğine inandıkları için, tek inkar ettikleri şey inkarın kendisidir.

 4. 4 kenan 30 Ocak 2008, 10:48

  İkana erme yolunda önemli bir tesbit.. Vağbud rabbeke hatta ye’tiyekel yagiin…

 5. 5 SOR 31 Ocak 2008, 7:36

  Merhabalar,
  Aman haa Nedim Bey Amcacığım, Hz. Muhammed Aleyhisselam’ın TEK mirası olan ” î ” iyelik ekini ayırarak, Muhammedî olanları da sanki O’ndan ayrı görme ihtimaline kapı aralamışsınız..Tabii, biz hüsnü zan besliyerek, bilincinizden-beyninizden-parmaklarınızdan-klavyenizden-bilgisayarınızın ekranından-bizlere ulaşan bu silsilede, sadece imlada bir tespit yapalım-bu güzel paylaşıma ortak olalım istedik.
  Sevgi ve Saygılarımla Efendim..

 6. 6 Nedim 31 Ocak 2008, 11:30

  Allah Sevgilisi yanında yerimiz ne olabilir ki… Noktayken uzayıp giden ”İ” veya ”Elif” bak yine cahilliğimi ele verdi hem uzattınız noktaydım bari ayırmayın diye, sevgiler hüsnü zan Dost-ları.


Comments are currently closed.Yorumsuz Blog (Arşiv II) burada…

Yorumsuz Blog (Arşiv III) burada.

SON YORUMLAR

Sevgiye dair hakkında sed191
İslami Foton Kuşağı hakkında sed191
Mevlana’nın dilinden Hz.… hakkında Hasan boyraz
» The Secret’in sırrı aç… hakkında elif
Özümle Konuşmalar hakkında doğan
İslami Foton Kuşağı hakkında necmi
» Önemli Bir Uyarı !.. hakkında Tevhidi
» Simurg’u Ararken hakkında ahmet
İslami Foton Kuşağı hakkında Filminsonkaresi
İslami Foton Kuşağı hakkında marduk_fotonkuşağı
Devrin Alimleri, Eski Zaman Ka… hakkında mehmet akıf
Beyin Fırtınası (27) hakkında barış
İslami Foton Kuşağı hakkında Ayşe
» Simurg’u Ararken hakkında Çağrı Dörter
» Harika Sözler (1) hakkında deniz

ABONE OL!

E-postanızı girin; Yazıları önce siz okuyun!

ARŞİV

Yorumsuz Blog’un izlendiği ülkeler:

Araçlar

Reklamlar

%d blogcu bunu beğendi: