İncitmeden, Alay etmeden, Tahrik etmeden, Hakaret etmeden

Yaşamımızdaki ilişkilerde bir şeyler ters gidiyorsa, düşüncelerimizi gözden geçirelim; başka(!)larını suçlamanın ağırlıkta olduğunu göreceğiz.

İNSANLAR SİZE ÇEKİLMİYORSA, SİZİNLE AYNI PLATFORMDA OLMAKTAN HAZ ALMIYORSA NEDENİ, DÜŞÜNCELERİNİZİN YARATTIĞI DUYGULARIN NEGATİF ENERJİSİNDENDİR.

Düşüncelerinizi değiştirin; yaşamınız değişsin!..
* * *

Düşüncelerinizi açıkça söyleyin, korkmadan;
Ama KIRMADAN, YARALAMADAN..

İnsanlar güzel davranışlara layıktır…

Yalnızca 24 saat boyunca da olsa, yaşamınızdaki herkesi olduğu gibi benimseyip, kimseyi yargılamadan yaşamayı denediniz mi?

Başka(!)larını düşünüp yazdıklarından, yaptıklarından, davranışlarından dolayı yargılamak, kınamak, karalamak, alay etmek, sürekli yaptığımız şey.. Bu da “dar görüşlü” olmamızdan, bilgi depomuzdakileri tabulaştırmaktan, bilgi eksikliğimizden, vs. kaynaklanıyor olabilir.. (Yanlış anlaşılmasın, burada sadece negatif örnekleme yaptık.)

Hata bulmak, görmek yaşamımızın bir parçası.. Elbette evrensel doğruları ıskalamayacağız. Bilimsel, ilimsel doğrular vazgeçilmezlerimizdir. Ama nasıl anlatacağız bunları?..

İNCİTMEDEN, ALAY ETMEDEN, TAHRİK ETMEDEN, HAKARET ETMEDEN

“Eleştiri” sözcüğü bile çoğu kişi tarafından hata bulmak olarak yorumlanıyor. (Bunu şöyle de kabullenip, gereğini yapıyoruz günlük yaşamımızda: YORUMLAMAK= ELEŞTİRİ = HATA BULMAK) Ne yazık!…

Oysa eleştiri sözcüğü bir şeyin objektif değerlendirmesini yapmaktır.

Ama İNCİTMEDEN, ALAY ETMEDEN, TAHRİK ETMEDEN, HAKARET ETMEDEN…

Bir kısım insanımız, kendilerini diğer(!) insanlardan daha az ünlü, daha az tercih edilen, daha az eğitimli-yetenekli, daha az cazip, daha az güçlü olduklarına inanırlar. Bu da kişiliklerini silikleştirir. Ya da tam tersi; eksikliklerinin deşifre edilmemesi adına böbürlenirler, üstünlük taslarlar… Yani üstünlük duygusu ya da aşağılık duygusundan bahsediyoruz.. Özünde ikisi de aynı şeydir..

Bir de buna hepimizin, hakkında çok bilgili olduğu; kibiri de ekleyelim;

Bu duyguların kökeninde kendini değerli bulmamak yatar. Kendini değerli bulmayan insan da, ya başka(!)larında hata bularak geçici bile olsa egosunun üstünlük duymasını sağlar ya da kendisini kurban olarak hisseder.

BAŞKALARININ SİZİ DEĞERLİ BULMASINI İSTİYOR MUSUNUZ?..
ÖNCE SİZ BAŞKALARINA DEĞER VERİN!..

BAŞKALARINDAN SEVGİ BEKLİYOR MUSUNUZ?
ÖNCE SİZ SEVİN!.

Dünyaya ne verirsek bize geri gelen o oluyor.

Dünyaya endişe ile bakarak birilerinden, hiç istemediğimizin geleceği beklentisi içinde yaşıyorsak; her şey de düşüncelerimiz doğrultusunda gerçekleşiyor. Yani korktuklarımız başımıza geliyor. Kaçış yok bu durumda!..

Bunun tersine Dünyayı, insanları sevecen bir şekilde algılayabiliyorsak, kabul edebiliyorsak, her şey yine düşüncelerimiz doğrultusunda oluyor. Sonuç: Sevinçli bir huzur hali..

Yaşamımızdaki ilişkilerde bir şeyler ters gidiyorsa, düşüncelerimizi gözden geçirelim; başka(!)larını suçlamanın ağırlıkta olduğunu göreceğiz.

İNSANLAR SİZE ÇEKİLMİYORSA, SİZİNLE AYNI PLATFORMDA OLMAKTAN HAZ ALMIYORSA NEDENİ, DÜŞÜNCELERİNİZİN YARATTIĞI DUYGULARIN NEGATİF ENERJİSİNDENDİR.

Düşüncelerinizi değiştirin; yaşamınız değişsin!..

(Not: Bu yazı ahlak dersi vermek gayesi ile kaleme alınmamıştır.)

Yorumsuz Blog
www.yorumsuzblog.net.tc

Reklamlar

8 Responses to “İncitmeden, Alay etmeden, Tahrik etmeden, Hakaret etmeden”


 1. 1 kenan 26 Ocak 2008, 7:52

  Düşüncelerinizi değiştirin; yaşamınız değişsin!..
  Öze yolculuğu, YÜCE ALLAH hepimize kolaylaştırsın…

 2. 2 naz 27 Ocak 2008, 8:00

  NE EKERSENİZ ONU BİÇERSİNİZ; FIRTINA EKEN RÜZGAR BİÇER .

 3. 3 tülay 29 Ocak 2008, 6:28

  Dün yaptıklarımız, aynıyla bugün karşımıza çıkanlardır, yaşadıklarımızdır..

 4. 4 hikmet 30 Ocak 2008, 5:09

  İNSANLAR SİZE ÇEKİLMİYORSA, SİZİNLE AYNI PLATFORMDA OLMAKTAN HAZ ALMIYORSA NEDENİ, DÜŞÜNCELERİNİZİN YARATTIĞI DUYGULARIN NEGATİF ENERJİSİNDENDİR.

  Peki insanların ekseriyeti dedikoduyu, gıybeti ve boş şeylerden hoşlandıkları için sizinle aynı platformda olmaktan haz duymuyorlarsa?

 5. 5 Kudret 30 Ocak 2008, 6:44

  hikmet Yazmış:
  30 Ocak 2008 17:09
  “İNSANLAR SİZE ÇEKİLMİYORSA, SİZİNLE AYNI PLATFORMDA OLMAKTAN HAZ ALMIYORSA NEDENİ, DÜŞÜNCELERİNİZİN YARATTIĞI DUYGULARIN NEGATİF ENERJİSİNDENDİR.”

  Peki insanların ekseriyeti dedikoduyu, gıybeti ve boş şeylerden hoşlandıkları için sizinle aynı platformda olmaktan haz duymuyorlarsa?
  *******

  Sevgili Hikmet,
  sorunuz güzel bir yaklaşım ve bakış açısıydı, yalnız cevab yine aynı sanırım 🙂 Onların boş şeylerle uğraştığını düşünmek, dedikodu ve gıybetden hoşlandıklarını düşünmek de negatif bir enerjiden dolayı sevilmemeyi veya uzak durulmayı getirmez mi? Gerektirmez mi?

  Belki de çözüm düşünmeliyiz böyle olumsuz gibi görünen ortamda tek platform da olabilmek için, ne yapabilirim gibi, hiç birşey yapamıyorsak yine negatif dalga yaymadan çekip gidebilmeliyiz belki de, bilenler uğraşsın diye dua ile gidebilmek.. Yine de körü körüne okumamışsınız, düşünmüşsünüz ve çok güzel bir yaklaşımı bize sunmuşsunuz, teşekkür ederiz, çok beğendim farklı düşünme tarzınızı.. Selamlar.

 6. 6 hikmet 30 Ocak 2008, 8:27

  Sevgili Kudret,

  anlayışın için çok memnunum. Amaç konuları biraz daha açmak. Zaten ehlinden öğreniyoruz bu durumlarda neler yapılması gerektiğini, fakat yenilenen anlayışlar içinde fikirler ve fikir-metodları da yenilenmesi gerekiyor şüphesiz.

  Fikrim şu ki, öyle anlar geliyor ki, sevgiden dolayı aynı platformda olmayışlarına izin veriliyor geçici de olsa.

  Ve dahi derin boyutu hissettirildi birden, nice nebi ve evliyayı terk edenler var ya, onların en askari boyutu anlatma ve anlama platformundan dahi sırt dönenler var ya (yalnış anlaşılmaya, amaç haddi aşmak değil)

  Allah okuyanlara nafile kılsın.

 7. 7 Kudret 30 Ocak 2008, 9:29

  Sevgili Hikmet, sırt dönenler de aynı platformda olmak için çabalamışlar sınıfına girmişler, yapamamışlar ve dahi nebi ve evliyaullahdaki güce sırt dönmeleri ile bile ispat içinde olmamışlar mı? Hiç denemeyenlere göre yine değerliler gözümde…
  Hem niye haddi aşasın, herşey insanlar için, hem konu açıyoruz dediğin gibi.

 8. 8 birol 30 Mayıs 2008, 1:27

  Slm. Canli cansiz! herseyi bildigim bilmedigim, gördügüm ve görmedigim ve varliktaki HERSEYI seviyorum! Bu bende birden ortaya cikti! Önceden nefret ettigim cok insan vardi! Hatta onlarla karsilasmamak icin elimden geleni yapardim! Ama 3-5 ay icinde acayip haller olmaya basladi! Karsima kim ciksa sapir supur öpesim geliyor! Hic düsmanim da kalmadi ÜSDAT! Allah icin bana neler oluyor anlayamiyorum!..
  Gecenlerde benle konusmayan birini aradim ve ben sana düsman degilim niye konusmuyorsun? deyince adamcagiz sapitti! Yarim saat tel muhabbeti yaptik!?.. Evime davet ettim ins. gelir!.. Herhalde o gün hala olanlari anlamaya calisiyordur garibim..
  Kainat ve icinde ne varsa sanki öz kardeslerimmis gibi asik olmaya basladim cinsiyetsiz! Bu hal devam ederse psikiatriye gitmem gerekecek galiba!
  Slm. ve sevgilerle herkesi öptüm!..


Comments are currently closed.Yorumsuz Blog (Arşiv II) burada…

Yorumsuz Blog (Arşiv III) burada.

SON YORUMLAR

Sevgiye dair hakkında sed191
İslami Foton Kuşağı hakkında sed191
Mevlana’nın dilinden Hz.… hakkında Hasan boyraz
» The Secret’in sırrı aç… hakkında elif
Özümle Konuşmalar hakkında doğan
İslami Foton Kuşağı hakkında necmi
» Önemli Bir Uyarı !.. hakkında Tevhidi
» Simurg’u Ararken hakkında ahmet
İslami Foton Kuşağı hakkında Filminsonkaresi
İslami Foton Kuşağı hakkında marduk_fotonkuşağı
Devrin Alimleri, Eski Zaman Ka… hakkında mehmet akıf
Beyin Fırtınası (27) hakkında barış
İslami Foton Kuşağı hakkında Ayşe
» Simurg’u Ararken hakkında Çağrı Dörter
» Harika Sözler (1) hakkında deniz

ABONE OL!

E-postanızı girin; Yazıları önce siz okuyun!

ARŞİV

Yorumsuz Blog’un izlendiği ülkeler:

Araçlar

Reklamlar

%d blogcu bunu beğendi: