Ölüm anında yaşananlar

Dünyanın önde gelen bilim dergisi New Scientist, İskoçya’daki Caledonian Üniversitesinden psikolog Cynthia McVey’in ölümün eşiğinden dönenlerle görüşerek ve bilimsel araştırmaları bir araya getirerek yaptığı araştırmayı yayımladı. Araştırma, kafa kopmasından boğulmaya, yanmadan yüksekten düşmeye kadar bir çok ölüm şeklinde asıl sorumlunun, beyne oksijen gitmemesi olduğunu ortaya koydu. Araştırmaya göre ölüm anlarında şunlar yaşanıyor:

BOĞULMA: Kişi ilk anda büyük panik yaşıyor. Nefesini tutuyor. Ardından su ciğerlerine doldukça bir yanma ve yırtılma hissi duymaya başlıyor. Son olarak hissettiği şey ise sakinlik ve dinginlik oluyor. Oksijen alamadığı için bilinci kapanıyor, ardından ölüyor.

ELEKTRİĞE KAPILMA: Elektrik akımına kapılma, kalbi durdurabiliyor. 10 saniye sonra da bilinç kapanıyor. Ancak elektrikli sandalyede idam edilen mahkumların ölüm nedeni beynin aşırı ısınması ya da boğulma oluyor.

KAFANIN KOPMASI: Beyin, kafa koptuktan sonra saniyelerce fonksiyonunu sürdürebiliyor. Giyotinli idamlarda kopan kafada 30 saniye kadar yüz mimikleri görülebiliyor.

YÜKSEKTEN DÜŞME: ABD’deki Golden Gate Köprüsünden atlayan 100 kişi, akciğerin iflas etmesi, kalbin patlaması ve kırık kaburgaların iç organlara zarar vermesi sonucu öldü.

YANMA: Yanıklar, çok şiddetli acıya yol açıyor. Sinir uçlarının yanması ise bu acı hissini bir süre sonra ortadan kaldırıyor. Ardından kişi biraz his kaybına uğruyor. Yanarak ölen kişilerdeki asıl ölüm nedeni çoğunlukla zehirli gazların solunması ve nefessizlik oluyor.

KALP KRİZİ: 1. 5 litre kan kaybeden kişi kendini halsiz, susamış ve korkmuş hissediyor. İki litre kan kaybedildiğinde baş dönmesi ve bilinç kaybı başlıyor.

DEKOMPRESYON: Ani basınç kaybı denilen dekompresyondan kurtulanlar, göğsüne vurulmuş gibi ani bir acı yaşadıklarını anlatıyor. 15 saniyeden az süre içinde bilinç kaybı yaşanıyor.

ASILMA: Yağlı urganla asılarak boğulma 10 saniye içinde bilinç kaybına yol açıyor. Fırlatma tarzı asılmalarda amaç, boynun kırılmasını sağlamak. Ancak bu yöntemle asılan mahkumlarda ölümlerin yine boğulmadan kaynaklandığı belirlendi.

ZEHİRLİ İĞNE: ABD’de idamlarda kullanılan yöntem, doğrudan kalbi durduruyor. Araştırmalar, mahkumların yanma ve büyük acı hissettiğini gösteriyor.

Tüm bu tespitlerden ve yaşananlardan sonra bize sadece şu duayı yapmak kalıyor.

“Allahım bütün inananlara hayırlı ömürler ve hayırlı ölümler nasibeyle. Amin..”

Nazım Akpınar
www.yorumsuzblog.net.tc
ahad103@hotmail.com

 

Reklamlar

3 Responses to “Ölüm anında yaşananlar”


 1. 1 Zekeriya Bağcı 23 Ocak 2008, 10:58

  Sevgili Nazım;

  Bunu eleştiri olarak ta alma ama bir konuda fikrimi söylemek istiyorum. HAKKikat ilmi içeren pek çok kaynakta, ölümü tadılacak birşey olarak anlatılırken; Burada ürkütücü birşey gösterilmiş gibi algıladıM. (Seni bağlamayabilir) Ne olursa olsun KADER e teslim olan ölüme de teslim olmuştur. HAKikat ilmini bizlere ulaşmasını sağlayan pekçok Allah dostu duanızda dediğiniz hayırlı veya hayırsız ölüm kavramlarına pek takılmasa gerek. Pekçoğu feci şekilde bize GÖRE ölmüşlerdir. Anlatmaya çalıştığım; şu ölümü şeri hükümde sunarsanız insanlar ürkerler gibime geliyor. Hakikat ilmine göre ise tadılacak bir olay olarak sunuluyor. HAYIR DA ŞERDE ALLAH’tan diyerek; yine de zahiri anlamda sunduklarınız için teşekkürler.

  ALLAH kendini HAKK’ı ile idrak edecek bir HAYat, bu idrakla da ölümü tadtırmak nasip eylesin tüm inananlara. AMİN

 2. 2 saim 23 Ocak 2008, 10:33

  Resulullah(SAV)buyudu:

  “Bir müslüman ölürken, ellerinde beyaz bir ipekle rahmet melekleri gelirler, “SEN RABBİNDEN, RABBİN SENDEN RAZI OLARAK ÇIK. ALLAH’IN RAHMETİNE, CENNETİNE VE SANA GAZAP ETMEYEN RABBİNE KAVUŞ” derler.
  Bunun üzerine ruh, müminden misk kokusunun en güzeli gibi çıkar.Öyle ki, melekler onu birbirlerine verirler, ta sema kapısına kadar getirirler, “Size yeryüzünden gelen bu koku ne kadar güzel!” derler.
  Sonra onu, müminlerin ruhlarının bulunduğu aleme getirirler. Onlar, onun gelmesine yitiğiniz bulununca sevinmenizden daha çok sevinirler.
  Ona “Falanca ne yaptı? Filanca ne yaptı?” diye haberler sorarlar.
  Melekler, “Onu rahat bırakın, onda hala dünya tasası var!” derler.
  Bu gelen, “Falan ölmüştü, yanınıza gelmedi mi?” der.
  Onlar da, “Anasına, yani Haviye cehennemine götürüldü!” derler.

  Resulullah (SAV) kafirin ölümünü de şöyle anlattı:

  “Kafirin canı çıkarken, azap melekleri kaba bir giysiyle gelirler, “RABBİN SANA, SEN RABBİNE GAZAP EDER VAZİYETTE ÇIK! ALLAH’IN AZABINA KOŞ!” derler.
  Bunun üzerine, kafirin ruhu cesedinden leş kokusuyla çıkar. Melekler onu arzın kapısına getirirler. Orada, “Bu koku ne kadar pis!” derler. Sonunda onu kafir ruhların yanına getirirler.”
  (Ebu Hureyre R.A. Nesai)

 3. 3 ısırgan&gül 25 Ocak 2008, 10:51

  İlk nefes ile son nefes arasına ömür demişler. Belki de sekerât denmeliydi. Doğduğumuz andan itibaren son nefese değil mi yolculuğumuz?
  Son ânımız son hâtırâmız.
  Madalyonun bir yüzü şer, diğer yüzü hayırmış.
  İnşallah tatlıdır acı gibi görünen.
  (Vallahi çok korkuyorum Nâzım kardeş! Bakma yüksekten attığıma!)
  Isırgan & gül
  urtica.rose@hotmail.com


Comments are currently closed.Yorumsuz Blog (Arşiv II) burada…

Yorumsuz Blog (Arşiv III) burada.

SON YORUMLAR

Sevgiye dair hakkında sed191
İslami Foton Kuşağı hakkında sed191
Mevlana’nın dilinden Hz.… hakkında Hasan boyraz
» The Secret’in sırrı aç… hakkında elif
Özümle Konuşmalar hakkında doğan
İslami Foton Kuşağı hakkında necmi
» Önemli Bir Uyarı !.. hakkında Tevhidi
» Simurg’u Ararken hakkında ahmet
İslami Foton Kuşağı hakkında Filminsonkaresi
İslami Foton Kuşağı hakkında marduk_fotonkuşağı
Devrin Alimleri, Eski Zaman Ka… hakkında mehmet akıf
Beyin Fırtınası (27) hakkında barış
İslami Foton Kuşağı hakkında Ayşe
» Simurg’u Ararken hakkında Çağrı Dörter
» Harika Sözler (1) hakkında deniz

ABONE OL!

E-postanızı girin; Yazıları önce siz okuyun!

ARŞİV

Yorumsuz Blog’un izlendiği ülkeler:

Araçlar

Reklamlar

%d blogcu bunu beğendi: