Kanbağı yakınlıkta ölçü mü?

Akraba, Karib, Kurb gibi aynı kökten gelen kelimeler “yakın” anlamında kullanılır. Kuranda birçok ayette akrabalarla ilişkinin kesilmemesi yönünde uyarılara rastlarız. İlgili ayetleri açıklarken ise genelde kan bağımız olan yakınlarımızı öne süreriz. Bu, kişinin aile bireyleri olabileceği gibi hısım ve akrabaları da olabilir. Gerçekte ise ‘yakın olmamız istenen kesim hangi kesimdir’ sualine kendi kanaatimce bir cevap aramaya çalıştım. Kendilerinden irtibat kesmememiz istenen insanların, kan bağımız olanlarla ilgisini irdelemeye çalıştım..

Öncelikle kendi yakın akraba çevremi gözlemledim. İçlerinde Allah’ı hakkıyla idrak ve tanıma gayretinde çok az sayıda insan olduğunu fark ettim. Belki de birçoğu Tanrı fikrinde ısrar etmekteler; bilerek ya da farkında olmayarak. Ya da onlara sistem ve düzeni anlattığınız zaman onlar Allah kavramını geri plana atarak, kendi kafalarındaki Tanrı-İlah imajını güncelleyebiliyorlar. Bu hala olmuş, dayı olmuş, amca olmuş pek fark etmiyor. Siz sistemin gerçeklerini anlatıyorsunuz, onlar ise bu gerçekleri önemsememekte ısrar edebiliyorlar. Yanlışta ısrar ne derece anlamlı bilemiyorum.

Konuyla ilgili bir büyüğümüzün kanaati de aynı yönde ve ifadesi aynen şu:

“Açık söylemek gerekirse bütün akrabalarımı defterden sildim.” Bu sözü söyleyebilmek gerçekten cesaret ister. Bunun yanında akraba ilişkilerini insani anlamda belirli bir seviyede yürütmek te gerekli elbette.

Gerçekten yeri geldiğinde bir dostunuz, kan bağınız olan bir yakınınızdan size daha yakın olabiliyor. Nice akrabalarımız var ki onlarla dünya birlikteliği yaşasak ta ölüm ötesi yaşam boyutunda birçoğu ile yolarımızın ayrılacağı kesinlik kazanıyor. Aslında mesele tahmin edemeyeceğimiz kadar önemli şöyle ki:

Allah Rasullerinin hayatlarına ibretle bir göz atın. Hazreti Yusuf’a kendi öz kardeşleri tuzak kurup kuyuya atmadılar mı? Hazreti Lut’a karısı iman etmeyip ona ihanet etmedi mi? Hazreti Nuh’a kendi öz oğlu inanmamakta ısrar etmedi mi? Hazreti Rasulullah’a kendi öz amcası inandı mı?. Örnekleri çoğaltmamız elbette mümkün. Meseleyi toparlayacak olursak:

Kur’an’da kendilerinden irtibatın kesilmemesi istenen kesim kanaatimizce kurbiyet ehli olan mukarreb veliler ve Salih insanlardır. Zira akrebiyeti inkişaf etmiş (Allah’a yakiyn derecesi yükselmiş) olan insanlar Allah’a B sırrıyla iman etmiş olan insanların gerçek yakınlarıdırlar. Nasıl ki Seyitlik müessesesinde Rasulullah’a genetik olarak bağlı oluş yanında fıtri istidat ve özellik olarak bağlılıktan da söz edilebiliyorsa aynı şekilde kurbiyet ehliyle mümin insanların yakınlığından da rahatlıkla söz edilebilir. Yakın olmamaları düşünülemez zira her iki kesim de Allah’a yakiyn kazanmışlardır. Onların aralarındaki yakınlık ölçüsü kanbağı ve ona bağlı bir takım dünyevi ilişkiler değil, öz hakikatleriyle olan irtibatlarıdır.

Nazım Akpınar
www.yorumsuzblog.net.tc
ahad103@hotmail.com

Reklamlar

8 Responses to “Kanbağı yakınlıkta ölçü mü?”


 1. 1 kenan 26 Aralık 2007, 7:34

  96-) İnnelleziyne amenu ve amilus salihati se yec’alü lehümür Rahmanu vüdda;

  Muhakkak ki iman edip salih amel yapanlara (arınma çalışmaları yapıp kendilerini tanıyanlara) gelince, Rahman onlar için bir sevgi (yakınlık, ilahi vasıflarla tahakkuk) oluşturacaktır.

 2. 2 ...okur 26 Aralık 2007, 8:01

  AHIRET BOYUTUNDA, BIRIMLERIN ESLERINDEN TUTUN DA COLUK COCUGUNDAN VE TÜM AKRABALARINDAN YILANDAN, CIYANDAN KACAR GIBI KACACAGINA GÖRE; KAN BAGI ILE NEYE ISARET EDILDIGI GERCEKTEN DÜSÜNDÜRÜCÜ!

  SIRKETI MANEVIYE; DÜSÜNDÜRÜYOR BENI:

 3. 3 Emin 26 Aralık 2007, 11:14

  İnsan bilinç varlığın adıdır.. Et kemik bedenin değil.. Kendini et kemik beden (den ibaret) ZAN edenler için elbette herşey madde bedenden ibarettir… “Kendi” Zan ettiği beden ile kan bağı olan bedensel yakınlarını da akraba Zan edip bilecektir elbette. Doğal olarak bedenselliklerinin ortak çıkarları ve hedefleri doğrultusunda sözde akrabalıkları gereği paylaşımları olacaktır yine bedene dönük.. Ama kendini Allah isimlerinin manaları olan Bilinç varlık olarak, ÖZündeki hakikatine iman edenler için, akraba demek EVRENSEL ÖZE (kendi özüne ve TEK’e) kurbiyet sahibi olan MUKAREBBUN Velilerdir, Gerçek ÖZden (Sünnetullahı bize açıklayıp gelecekteki tüm tehlikelere karşı bizi UYARAN) ve CANdan (BİLGİsi ile bizi AYDINlatan ve YENİLEYEN dir) “Akraba”M(N)IZ.. İnsan gerçek akrabası ile ancak Mutlu olur hayat bulur ve Allaha yakınlık hiseder bilinç boyutunda.. Herşeye rağmen şunu da hiç akıldan çıkarmamak gerek, DENGEli insan olmak adına.. “Edep hakkın zahir olduğu surete göre hakkını vermektir” der Üstad.. Nasıl ki bedenin hakkı olan gıdayı, uykuyu veriyorsak, bedensel akrabaların hakkı olan “Sıla-ı Rahmi”??? (her ne demekse bu da ) de kesmemek gerek.. Nazım kardeşe bu güzel yazı için teşekkürler.. Allah, DENGELİ insanlardan olmayı hepimize nasip müyesser eyleye…

 4. 4 Ömer-cem-mustafa 27 Aralık 2007, 11:56

  En hoşgörülü insan, öz değerlerine en çok güvenen insandır.

  Dünyada mutlu yaşamanın yolu, ilahi lütufları algılamaktan geçiyor.

  Işığa yaklaşanın aydınlığı, Yaradan’a yaklaşanın sevgisi artar.

  Muhammed Bozdağ-Sevgi Zekası.

  Sevgili Nazım’a Sevgilerimle.

 5. 5 tolga 27 Aralık 2007, 1:40

  Batıni anlamları ararken zahiri anlamlardan da uzaklaşılmaması gerektigini düşünüyorum. Olayların durumların vb.. halka bakan yönü de vardır hakka …

 6. 6 infinity 28 Aralık 2007, 12:08

  İlla her yazıya yorum yapmak yanlış ama yorumsuz bir okur olarak bunu demeden de geçemiyeceğim….

  Boşuna mı dedi peygamber efendimiz cennet anaların ayağının altındadır diye…

  Lütfen birşeyleri anlatırken diğer şeyleri göz ardı etmeyelim… Edeceksek te nedenlerini de belirtelim.

  Peygamber efendimiz bunu bize açıkca söylemişken şimdi nasıl buna ters bir bakış açısı sağlayabiliriz. Hadis ortada…

  Başka bir hadiste yine öncelikle akrabalara öncelik vermemiz özellikle onları ziyaret edip ihtiyaçlarını karşılamamızdan bahsedilmiştir.

  Lütfen bunlar çok önemli şeyler… Ailemizden kaçmak mı… Onlar bizim kaderimizin açık delilleridir, aynalarımızdır, bize verilen mesajın en net halleridir… Bence onlara çok dikkat etmeliyiz. Daha çok söylenecek şey var ama tartışmalara neden olmasın diye burada bitiriyorum. Sizinde ne demek istediğiniz ortada, mesaj alınmıştır ama olayın diğer yönünü lütfen atlamayalım. Hem bize birileri cennet ehli olduğumuzu mu haber verdi de onları şimdiden böyle yargılama haddini buluyoruz kendimizde, kimin ne olacağını Allah c.c. bilir.

  İdrağı açık olan beyinlere selam ve sevgiler…

 7. 7 bilgin 4 Ocak 2008, 8:36

  Slm. Bazen yabancilarla daha iyi anlasiriz elektriklerimiz uyusur!; Elin attigi tas acitmaz da ille de dostun gülü yaralar beni derler.. Yakinlarindan kazik yemeyen varsa bizi aydinlatsin!.. Bence akrabalik beyin uyuşumudur, babam rahmetli oldu kucagimda vefat etti aglamadim ama Türkiye’ye gidince kücük amcami görünce o an koptum! Babama cok benzerdi o da yakinlarindan ebey kazik yiyen saf bir insandir!. Onu amca gibi degil KARDES gibi severim! Kardeslerimden hic sevmedigim lanet olasi bir yaratik da vardir, ne dezat ya rabbi!… Ne zaman Allah dostlarindan birinden bahsedilse gözlerim dolar. Allah şahittir ki onlari nefsimden cok seviyorum.

 8. 8 Zekeriya Bağcı 5 Ocak 2008, 1:24

  75-) Velleziyne amenu min ba`dü ve haceru ve cahedu meaküm feülaike minküm* ve ulül erhami ba`duhüm evla Bi ba`din fiy Kitabillah* innAllahe Bi külli şey`in ‘Alîym;

  Ve onlar ki daha sonra iman ettiler, hicret ettiler ve sizinle beraber mucahade ettiler; işte onlar da sizdendir… Ulul Erham (rahim sahipleri; aynı rahimden türeyenler; idrak yakınları; kan akrabaları), Allah Kitabı’nda, birbirlerine (dostluk, yakınlık bakımından) daha evladır… Muhakkak ki Allah Bi-külli şey’in Aliym’dir.

  ENFAL SURESİ SON AYETİ .

  Şüphesiz ALLAH AZİZ VE HAKİM’dir demek kalıyor bize. SELAM üzerinize olsun.


Comments are currently closed.Yorumsuz Blog (Arşiv II) burada…

Yorumsuz Blog (Arşiv III) burada.

SON YORUMLAR

Sevgiye dair hakkında sed191
İslami Foton Kuşağı hakkında sed191
Mevlana’nın dilinden Hz.… hakkında Hasan boyraz
» The Secret’in sırrı aç… hakkında elif
Özümle Konuşmalar hakkında doğan
İslami Foton Kuşağı hakkında necmi
» Önemli Bir Uyarı !.. hakkında Tevhidi
» Simurg’u Ararken hakkında ahmet
İslami Foton Kuşağı hakkında Filminsonkaresi
İslami Foton Kuşağı hakkında marduk_fotonkuşağı
Devrin Alimleri, Eski Zaman Ka… hakkında mehmet akıf
Beyin Fırtınası (27) hakkında barış
İslami Foton Kuşağı hakkında Ayşe
» Simurg’u Ararken hakkında Çağrı Dörter
» Harika Sözler (1) hakkında deniz

ABONE OL!

E-postanızı girin; Yazıları önce siz okuyun!

ARŞİV

Yorumsuz Blog’un izlendiği ülkeler:

Araçlar

Reklamlar

%d blogcu bunu beğendi: