Beyin Fırtınası (12)

Dostlar;
Öncelikle KADİR GECEMİZ mübarek olsun.
Ömründe bir defa hiç olmazsa “Kadr Anı açılımını” yaşayanlardan olmanızı dileriz.

Bayramınız da mübarek olsun.
Biz kelimelerin ruhundan koptuğumuz için RAMAZAN BAYRAMI dedik.. Dini motifleri çağdışılık sayarak ürken bir kesim de ŞEKER BAYRAMI dedi.. Oysa Rasulullah (s. a. v.) in dilinde bu bayram IYDU’L FITR yani FITRATIN BAYRAMI dır…

Oruç bilinci, Kur’an ve Namaz ile Hakka vasıl olmak üzere gayret edenlerin FATIR (Celle CelaluHu) nun programladığı FITRATINI FARK ETME BAYRAMI dır bu…

Duamız; hepimiz Fıtratını fark edip Kulluğun hakkını verenlerden olalım bi iznillah…

Bunlar tebrik ve temenniler idi.

Gelelim bu haftanın tefekkürüne…
Kısa olacak bu hafta. Tek cümle. İki kelimeden oluşan tek bir soru. Gönlünüz; cevabı nasıl hissediyorsa, nasıl yaşıyorsanız öyle yazın. Ama lütfen kes- kopyala- yapıştır yapmayınız… Diğer tefekkürlerde olur da, bunda sadece sizin içinize doğanı ve sizin yaşadığınızı istiyoruz. ‘Filan düşünür şöyle der, şurada şöyle açıklanır,’ istemiyoruz.

Evet tefekkür sorumuz:

KUR’AN NEDİR?

YORUMUNUZU-İLMİNİZİ DOSTLARLA PAYLAŞIN..

(Önemli hatırlatma: Oturuma katılanların fikirleri üzerinde yorum, eleştiri veya değerlendirme yapılmaz.)

www.yorumsuzblog.net.tc


BEYİN FIRTINASI:

Yeni fikirler oluşturmak üzere, düşüncelere engel koymaksızın, önceden belirlenmiş kurallar dahilinde yapılan fikir yaratma yöntemi.

Bir grubun belirli bir konu üzerinde mümkün olduğunca çok sayıda fikir üretmesi amacıyla kullanılan demokratik ve katılımcı bir çalışma tekniğidir.

Disiplinli ama baskıcı olmayan bir yaklaşımla; basit, aykırı, karmaşık, uçuk … düşüncelerden yaratıcı ve uygulanabilir fikirler oluşturmak için grup sinerjisini kullanmayı amaçlar.

Uygulama Adımları:
Söylenen fikir üzerinde yorum, eleştiri veya değerlendirme yapılmaz.
– Fikirler tükendiği zaman beyin fırtınası oturumu tamamlanır.

Prof. Dr. Nüket Yetiş
TÜSSİDE Başkanı

Reklamlar

24 Responses to “Beyin Fırtınası (12)”


 1. 1 MECZUB 8 Ekim 2007, 9:08

  Senin de Kadir Gecen mubarek olsun kardeşim. Ben de bu gece için bir dua edeyim, BİSMİLLAH!

  Allah’ın yarattıklarından bir küçük karıncaya dahi olsun eziyet eden, zulmeden ve bundan en ufak bir pişmanlık duymayan, telafi etmek için çabalamayan, tevbe etmeyen kulların bu gecenin rahmetinden zerre kadar nasibi olmasın dilerim. Kendisine muhtaç olup kapısına gelen garipleri geri çeviren, hor ve hakir gören, büyüklük taslayan, kibirlenen ve bu sebeple göz yaşı döktürüp de Ramazan ayında dahi merhamete gelip gönül almayanların bu geceden bir nokta kadar nasibi olmasın dilerim. Bu gecede Allah’ın her şeye KADİR olduğunu aldıkları manevi ödül ile değil, ceza ile idrak etsinler!

  “Ya HU Meczub, Kadir gecesinde edilecek dua mı bu?” diyenlere:

  “Siz dileyemezsiniz, Allah dilemedikçe!”

  İçimden kuvvetle böyle dua etmek geliyor. Rabbül Alemin herkese bir şekilde dua ettiriyor, bana da böyle dua ettiriyor. Üstelik icabet edilmediğine dair en ufak bir şüphe dahi duymuyorum. Elinizi çabuk tutun bence! Eğer duam kabul edilir diye endişeniz varsa, hemen tevbe edin ve sonra gidip yıktığınız gönülleri alın gecenin kadri inmeden!

 2. 2 suleyman 8 Ekim 2007, 10:50

  Kur’an insanin fitratini bilen Rabbinden insana hem ruhsal hem bedensel olarak kendini nasil yonlendirmesi veya yonlendirmemesi gerektigini bildiren bir kullanim klavuzudur. Nasil ki her turlu esyayi ureten bunun kullanim klavuzunu da yaninda verir, ureticilerin yaratani da Kur’anda yarattigi insanlara direkt olarak hitap ediyor. Insani her okuyusunda sasirtan ve hayran birakan bu eser ayni zamanda tum varligi ozetleyen zaman otesi mekan otesi muhtesem rehberimizdir. Kur’anda Rabbimiz ayni zamanda bize kendisini tanitmaktadir ki hicbir varlik zatini tam olarak kavrayamayacaksa da dogru olarak (sekilden uzak) taniyabilmek icin ana kaynaktir. Kur’an’in canlandigi kisi ise Hz. Muhammed (S.A.V. ) efendimizdir. Kur’ani okudukca vahyolunan KISIYE (S.A.V.) hayranligim kat kat artmaktadir.

  Allah hepimize Kur’an’i anlamak icin idrak zenginligi nasip etsin…

 3. 3 Ali Kemal 8 Ekim 2007, 2:32

  Yaradılış programında iman geni bulunan insanın, Rasullullah Aleyhisselam’a imanın getirisi olarak kendini okumaya başlar ki; bu kitap Kur’an’dır.

 4. 4 Metin 8 Ekim 2007, 3:27

  Kur’an İnsan’dır. İnsan-ı Kamil’dir. Muhammedi hakikat kendini Muhammed Mustafa adı altında dillendirdi. Kur’an Muhammed Mustafa adı altında kendini açıkladı.

 5. 5 birol 8 Ekim 2007, 4:37

  Kur`an kainatin ve insanin yaziya dökülmüs levh`i mahfuzudur.

 6. 6 faik 8 Ekim 2007, 10:14

  KUR’AN okunandır. Her şey, her an okumadadır. Çünkü Rab özümüzde terkipsel manaları her an yaratmadadır. Haktan halka yönüyle yaratma, halktan Hakka yönüyle okuma işlevidir KUR’AN. Her an olanın, Rab indinde adı yaratma, yaratılan indindeki adı da okumadır. “OKU, (B SIRRIYLA-ÖZÜNDEKİ) İSMİ RAB OLANIN YARATMASIYLA” ayeti özümüzdeki ismi Rab olanın yarattığının okunduğu (açığa çıkarıldığı) bir sistemi açıklamaktadır. Örneğin insan Rabbin manalarının terkibiyle oluşan bir programla yaratılmıştır (fıtrat-genetik intikal). Astrolojik (kozmik ışınlar), çevresel (aile,çevre vb…) girdiler insanın programında işlenerek, bir çıktı oluşur. Tüm bu işlemlere okuma adı verilmiştir. Buradaki okuma klasik manada bizim anladığımız okuma değildir. Buradaki okuma bir işlevi anlatır. Ayette de özümüzdeki yaratan Rabbin ismi (terkipsel manalardan oluşan programımızın önemi) vurgulanmıştır. Çünkü herkes okumayı programı istikametinde yapacaktır. DİYE TEFEKKÜR ETTİM.

 7. 7 oğuz 8 Ekim 2007, 11:39

  BEN’i bana farkettirme bilgisi.

 8. 8 alparslan 9 Ekim 2007, 1:29

  Kur’an ispattır. Görmeyenler göstermek için bir kanıttır…

 9. 9 ÖmerFaruk 9 Ekim 2007, 1:49

  Kur’an AYNAdır.

  Kendi kendisini Kur’an aynasında izlemek istemiş!

  Öyle bir ayna ki bu hem yansıtan (ayna), hem yansıyan (aynanın algıladığımız tarafında duran); hem de aynadaki görüntü (bize göre! sanal suret) hepsi BİR. Hiçbiri birbirinden ayrı değil hep AYNI.

  “Data” diledi Kur’an inzal oldu.
  İkiz kardeşiniz işaretiyle de İNSAN!nın halife oluşu apaçık ortaya koyuldu…

 10. 10 Oğuz 9 Ekim 2007, 6:35

  O, Kur’an-ı Kerim’dir!
  O, lütf-û İlahidir.
  Ma’rifet O’nda gizlidir.
  Mağfiret O’anda gizlidir.
  O, karanlığın aydınlığa bürünmesidir.
  O, “OKU”yanın ta kendisidir!

  Aciz’den, Arif’e…
  Arif, aczini bilebilmişse…

 11. 11 lale 9 Ekim 2007, 8:49

  Kur’ an sistem el kitabıdır. Kendimizden kendimize bir sözdür. An’ a ait bir kelamdır. Kendisinden yola çıkıp kendine varmak isteyene en güzel rehberdir. Öz’ ün bilgisidir. (Dolayısı ile her şeyin bilgisidir.) Sonsuz ve sınırsız olanın özetidir.

 12. 12 bir'ol 9 Ekim 2007, 11:36

  Kur’an ümmül kitaptır, kitapların anası..
  Bir diğer ifade ile zat’i tecellidir! Tek bir noktadan meydana gelmiş tüm evren içre evrenleri yazan kitaptır ki o da insanın beyninde gizlidir..
  Tüm mevcudatı ve sistemi bilgilendiren kitap, ümmül kitaptır, İNSAN’ın oku’duğu kadarına da Kur’an denilir…

 13. 13 bir'ol 9 Ekim 2007, 11:46

  Kur’an mucizedir!!..
  Kur’an, ‘başını çevir göğe bak, çevir yine bak düşüncelerin yorgun olarak geri dönecektir‘ der. Çünkü gözler eksik bir şey göremeyecek ve bu eksiksizliğin mucizevi bir şey olduğunu fark edecektir. İşte Kur’an tamamen bunları anlatır insan oğluna ki, kendisi de bu yüzden mucizedir..

 14. 14 Gaye 9 Ekim 2007, 1:57

  Kur’an insanın kendini ve kainatı tanıma ve kullanma kılavuzudur. Herşeyin bilgisidir.

 15. 15 Gül 9 Ekim 2007, 4:03

  Kuran’ı Kerim = Kamil insan = Hz. Muhammed (s.a.v.) = Allah (c.c.)’ın işiten kulağı, gören gözü, konuşan dili… = Allah ile başlayıp halk ile biten bir cümle = Allah’tan Halk’a bir cümle.

 16. 16 fatih 10 Ekim 2007, 12:12

  İki Kuran var temelde; Allah’ın peygamberimiz vasıtasıyla gönderdiği tüm zamanların bilgisi, ikincisi de müşahedeye açılmış tüm evren..
  İkisini birden örtüştürenler yürüyen Kuran alabiliyor, bence.

 17. 17 onder y. 10 Ekim 2007, 12:27

  Kuran mütevazidir,

  ve O bize misallerle öğüt verir.

  Gerisini bizim anlatmaya gücümüz yetmez..!

 18. 18 I > X < I (kendi'nden kendi'ne) 10 Ekim 2007, 7:34

  KUR’AN-I KERİYM……
  KERİYM olan ın OKUma ikramıdır. Ve bu ikram sonsuzdur. Herkes fitratının elverdiği kadarını OKUr.
  Kuran kelimesi tek başına okunan manasınadır. Aslen herkese her an inzal olmaktadır kuran fitratı kadarıyla TÜMEL KURAN dan… diye tefekkür eylendi…

  Düşünen beyinlere selam olsun….
  Bu idrakı bize bağışlayan ALLAH a şükürler, RASULULLAH ve aline salat ve selam olsun…
  BU ilimlerin bize ulaşmasına vesile OLAN ZAT’a nankörlükten bizi korusun…

 19. 19 mediha 11 Ekim 2007, 10:18

  KUR’AN, insanda gizlidir. Okunan ayetlerin fıtratının elverdiği kadarıyla hâle dönüşmesinin adıdır. İşte o zaman Kur’an okunmuş olur. Allah okumayı hepimize nasip etmiş olsun biiznillah…

 20. 20 CANAN 12 Ekim 2007, 4:07

  Kuran, Allah adıyla işaret edilenin Muhammed aynasından inzali ile KENDİNİ BİLMEKLİĞİ, halkettiği birimlerin şuursal miracı ile de BİLİNMEKLİĞİNİ dilemesi… Böylece TÜMELİN ZERREDEKİ VARLIĞININ BOYUTSAL ŞİFRESİ… ÖYLE BİR ŞİFRE Kİ ARINMIŞLAR İÇİN AHADİYETE AÇILAN KAPI… OKUYABİLENE…

 21. 21 bir'ol 12 Ekim 2007, 12:32

  Kur’an insandır. Daha doğrusu insan’ın beynidir..
  Yeryüzünde sadece insan kendi sistemini okuyup, öz’ündeki sonsuzlukta yok olabiliyorsa ve bu okuduğuna Kur’an deniliyorsa, insan’ın kendidir Kur’an! Yani bedeni değil, beyni..
  Hz. Muhammed te Hira dağında kendini ve sistemini oku’madı mı zaten?. Hani o kan pıhtısından yaratılmıştı!?..

 22. 22 a.a 15 Ekim 2007, 10:55

  Kuran kendinin ne olduğunu anlatıyor zaten. Bundan ötesi hep kişisel yorum olarak kalır ki,herkesin yorumu kendini bağlar.
  İnsanın yeryüzündeki hayatının tamamını anlatır. Lakin herkes nasibince alır… Kim ne niyetle okursa onu alır ondan… Herkes de yanlışının doğrusunun hesabını kendi verir Rabbine…

 23. 23 yüksel 18 Ekim 2007, 4:52

  “TEK” yumurta ikizleri bir başka olurlar. Birbirleri arasında muhteşem bir bağ vardır. Biri; diğerinin hissedişi, sezişi, kendisi olabilir. Birini diğerinde görebilirsiniz. Aynı olamazlar ama ayrı asla değildirler. Etle tırnak gibidirler. Varoluş programları farklı ama aynı TEK de BİR dirler..

 24. 24 a.ö 12 Mart 2008, 11:11

  KERİM dir.


Comments are currently closed.Yorumsuz Blog (Arşiv II) burada…

Yorumsuz Blog (Arşiv III) burada.

SON YORUMLAR

Sevgiye dair hakkında sed191
İslami Foton Kuşağı hakkında sed191
Mevlana’nın dilinden Hz.… hakkında Hasan boyraz
» The Secret’in sırrı aç… hakkında elif
Özümle Konuşmalar hakkında doğan
İslami Foton Kuşağı hakkında necmi
» Önemli Bir Uyarı !.. hakkında Tevhidi
» Simurg’u Ararken hakkında ahmet
İslami Foton Kuşağı hakkında Filminsonkaresi
İslami Foton Kuşağı hakkında marduk_fotonkuşağı
Devrin Alimleri, Eski Zaman Ka… hakkında mehmet akıf
Beyin Fırtınası (27) hakkında barış
İslami Foton Kuşağı hakkında Ayşe
» Simurg’u Ararken hakkında Çağrı Dörter
» Harika Sözler (1) hakkında deniz

ABONE OL!

E-postanızı girin; Yazıları önce siz okuyun!

ARŞİV

Yorumsuz Blog’un izlendiği ülkeler:

Araçlar

Reklamlar

%d blogcu bunu beğendi: