Beynin Keşfi Sürüyor

Popüler Bilim dergisi Ağustos 2007 sayısında Beyinle alakalı olarak yeni tespit edilen bir özellik açıklanmış. Yapılan tespit özetle şöyle:

Yapılan bilimsel çalışmalar, beyin ön bölge duyarlılığının madde ve alkol bağımlılığıyla ilişkili olduğunu gösteriyor. Son yıllarda yayınlanan bilimsel çalışmalar beyin ön bölgesinin, değişen ortama bedenin uyumunu sağlayan HPA sistemini kontrol ettiğini belirtiyor.

Bu bilimsel tespiti okuyunca 1400 küsur sene önce Allah Resulünün “Kişinin en büyük düşmanı iki kaşının ortasındaki nefsidir” veciz beyanını hatırladım. Nefis kelimesini her zamanki gibi benlik bilinci olarak değerlendiriyoruz. İnsanın benlik bilinci ne kadar güçlüyse günahlara bulaşması da o kadar kolay gerçekleşiyor. Kişi, kendini Allah’tan bağımsız bir varlık olarak tevehhüm etmesi nedeniyle dilediği gibi, kayıtlanmadan hareket edebileceği zehabına kapılıyor ve düşmanı olan nefsin (alt bilinç de diyebiliriz) tuzağına düşüyor. Bu aldanış devam ettiği müddetçe de bu vehim duygusu sürekli insanı esir ederek hükmü altına almış oluyor.

Tehlikenin ne denli büyük olduğu açıkça ortada. Açıklamada belirtilen alkol ve uyuşturucu bağımlılığı ve benzeri kötü alışkanlıkların ön beyinle ilişkilendirilmesi bu noktada oldukça manidar. Bilim ve teknolojik keşifler, Risalet bilgilerinin ne denli doğru ve sistemle ilintili olduğunu bir kez daha bizlere gösteriyor ve ispat ediyor. Beyinle alakalı daha bir çok tespit yapılacağı kesin. Hali hazırdaki keşifler bile bizleri hayrete ve imana getirmeye fazlasıyla yeterli diye düşünüyorum.

Meseleyle alakalı bir başka ilginç husus ta Hadiste ifade edilen iki kaşın ortası ifadesinin insanın enerji merkezlerinden biri olan alın çakrasına tekabül etmesi. Bu nokta aynı zamanda üçüncü göz olarak da ifade ediliyor. Bazı Batın ehli düşünürler tarafından insanın hususi miracında önemli bir görevi var bu üçüncü gözün. Günümüz hakikat ehli bir zat bu merkezin işlevini şu dizelerle dile getirmiş:

Tam ortasında O göz bulunur iki kaşın !
Oraya omurilik kanalından ulaşın !
O göz için ne sağa ne sola kaymazder HAK !
Açmak için ne sekse, ne de lükse bulaşın !

* * *

Silisyum var içinde! Boyutu susam kadar!
Açıl susam dedin mi! Olur ayna ve radar!
ÂLÎ Baba, olarak kırklar mağarasına,

Girersin bu kapıdan
! Görünür sana dîdâr …

Bir başka beyitte de şöyle anlatılır üçüncü gözün işlevi:

HAK İki yay arası hatta Daha yaklaştı!
RESÛL üçüncü gözde
! RAHMÂN’la kucaklaştı.

Yazımızda belirttiğimiz alt bilinç somut aklı, tersi olan üst bilinç ise soyut aklı ifade etmektedir. Şayet kişi, başta seks olmak üzere beden dönük fiillerde yoğunlaştığı taktirde kişinin üçüncü gözü kapanmakta ve işlevini yerine getirememektedir. İnsan madde kaydına girmekte ve nefsini (şuurunu) hakiki vechesiyle arındıramamaktadır. Tersi durumda ise belirli manevi çalışma ve gayretler neticesi üçüncü göz açılmakta ve üstün özelliklerini ortaya koyabilmektedir. Buna tasavvufta ruhun ve bilincin hayat mertebesine boyutsal anlamda yükselmek te denilmektedir. Bu verileri değerlenderdiğimizde şu sonucu elde ediyoruz:

Nefis dediğimiz benlik bilincimiz adeta bir kapalı kutu gibidir. Bu kapalı kutu iki taraflı bir özellik taşır. Şayet belirli çalışmalarla gerçek mahiyeti anlaşılırsa insanı Alay-ı İliyyin denilen en yüce mertebelere yükseltirken, gerçek işlevi açığa çıkarılmadan üzeri örtüldüğünde ise, insanı elmas derecesinden kömüre düşürmektedir; yani esfeli safiline indirmektedir. Ene tabir edilen benlik bilinci, Hz. Adem’den bu yana insanlık alemine dal budak salan nurani bir cennet ağacı, aynı zamanda da dehşetli bir zakkum ağacının çekirdeği hükmündedir. İyi yöne kanalize edilirse evrenin bir çok sırrını bize açabilecektir…

Nazım AKPINAR
www.yorumsuzblog.net.tc

İstifade Edilen Kaynaklar:
http://www.popülerbilim.com.tr
http://www.19muhammedali.com
Üstad Ahmed Hulusi (Sistemin Seslenişi)
Bediüzzaman (Sözler)

Reklamlar

Yorumsuz Blog (Arşiv II) burada…

Yorumsuz Blog (Arşiv III) burada.

SON YORUMLAR

Sevgiye dair hakkında sed191
İslami Foton Kuşağı hakkında sed191
Mevlana’nın dilinden Hz.… hakkında Hasan boyraz
» The Secret’in sırrı aç… hakkında elif
Özümle Konuşmalar hakkında doğan
İslami Foton Kuşağı hakkında necmi
» Önemli Bir Uyarı !.. hakkında Tevhidi
» Simurg’u Ararken hakkında ahmet
İslami Foton Kuşağı hakkında Filminsonkaresi
İslami Foton Kuşağı hakkında marduk_fotonkuşağı
Devrin Alimleri, Eski Zaman Ka… hakkında mehmet akıf
Beyin Fırtınası (27) hakkında barış
İslami Foton Kuşağı hakkında Ayşe
» Simurg’u Ararken hakkında Çağrı Dörter
» Harika Sözler (1) hakkında deniz

ABONE OL!

E-postanızı girin; Yazıları önce siz okuyun!

ARŞİV

Yorumsuz Blog’un izlendiği ülkeler:

Araçlar

Reklamlar

%d blogcu bunu beğendi: