» Önemli Bir Uyarı !..

gunun-yorumu-2.jpgSon bir aydır Allah rızası için kanserden yatalak olmuş bir hastaya bakıyordum. Pek çok acılar ve ızdıraplar çekti ve nihayet ağırlaştı ve sekarat hali dediğimiz ölüm sarhoşluğu durumuna girdi.

Ölüm sarhoşluğu gerçekten gelir de, işte (ey insan) bu, senin öteden beri kaçtığın şeydir.”(Kaf, 50/19)

Bu hali bir kaç gün sürdü. O haldeyken söylediklerini ciddi bir uyarı olsun diye herkesin işitmesini çok isterdim. Fakat amacım sizleri ürkütmek değil, uyarmak! Bu sebeple teferruata girmeyeceğim.

Hasta sekarat haline girdiğinde, sık sık kendisine Kur’an okuyup kelime-i tevhid’i telkin ettim. Bunun ona ne kadar faydası oldu bilemiyorum, ama sonunda bir gün hepimizin yaşayacağı gibi ölümü tadıp, aramızdan ayrıldı. Sekarat haline girip nihayet son nefesini verirken yanına bulunduğum ikinci kişi oldu. Bu sebeple ölümün nasıl bir şey olduğunu kitabi bilgilerin dışında bazı afaki müşahadelerle de bilip tanımış oldum. Bu tanıma bana çok ders oldu, sizleri de uyarmak isterim.

Ey müslümanlar, eğer takdirinizde olup kolaylaştı ise ölüm anı gelip kapınızı çalmadan tevhid’e hakkıyla iman edebilmek için elinizden geleni yapın! Hangimizin o ana daha çabuk ereceğini hiç birimiz bilemeyiz. O sebeple bugün boşa harcanan tüm zamanlar büyük bir kayıptır, zamanımızı bize ahiret yaşamında faydalı olacak şeylerle değerlendirmek için azami gayreti göstermeliyiz. Falanca şunu yapmış, filanca bunu yapmış. Onu şu sebeple yapmış, bunu bu sebeple yapmış. Öyle olmuş, böyle olmuş.. Kim ne yaptıysa yapmış, nasıl olmuşsa olmuş, bize ne? Bize bizi soracaklar, başkasının hesabını değil.. Kemalat sahiplerinin hallerini konuşmak da bazen boşa zaman kaybı olabilir, zenginin malının züğürdün çenesini yormak misali.. Bence herbirimiz kendi işimize bakmalıyız. Başkaları ile ilgimiz sadece Allah için olmalıdır; övmek, yüceltmek veya kınamak, eleştirmek, ayıplamak ya da benzer başka amaçlar için değil…

Haddi zatında her neden söz ediyor olursak olalım; bunların tümü hikmetler alemi dediğimiz, fiiller (efal) aleminde olup biten ve sebebini hakkıyla sadece Allah’ın bildiği oluşlardır. Çünkü alemde her nerede ve ne zaman olursa olsun zuhur eden O’nun sonsuz esmasıdır, yani bir bakıma O’dur (zatı alemlerden Gani olmak üzere), Allah’ı ise hakkıyla sadece yine Allah bilebilir.

O sebeple biz sadece tevhid gerçeğini kavramak için gayret gösterelim. Şimdilik bizim için ivedilikli ihtiyaç budur. Eğer buradaki yazılar dolaylı yoldan da olsa bu amaçla (tevhidi açıklamak veya telkin amacıyla) yazıldıysa şükredelim. Bu amaçla yazılmadıysa da şükredelim, zira niyeti fikrini paylaşan kişiyi bağlar. Bizi ise sadece paylaşımı ilgilendirmelidir. Tevhidi açıklayan ve telkin eden tüm yazarlardan ve yorumculardan Allah razı olsun! Çünkü yaptıkları müslümanlar için de ve hatta tüm insanlar için de büyük bir hayırdır.

Şu bir gerçek ki; Tevhid gerçeğini anlatmak veya anlamak amacından başka şeylerle ilgili olanların cümlesi hep boşa zaman harcıyor, bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın.

Buraya yazı yazanların niyetleri, ilim düzeyleri veya zeka düzeyleri her ne olursa olsun, eğer nasihatları, tavsiyeleri ya da düşünce paylaşımları bizi tevhid gerçeğine yakın tutacak bir nitelikte ise, rahmetine nail olduğumuz için Allah’a şükretmeliyiz. O rahmete paylaşımda bulunan kulunu vesile kıldığı gerçeğini de unutmayıp, o kula da teşekkür etmeliyiz. Kaldı ki tevhid gerçeğini az çok anladıysak, zaten bunu nasihat etmeye dahi gerek yok, böyle olması gerekir.

İnsan günlük hayatını öylesine yaşayıp giderken, ölüm gerçeğine inansalar bile, onu kendilerinden uzakta bir hayalmiş gibi değerlendiriyorlar. Bu pek çoğumuz için böyle ne yazık ki.. Oysa her an ölecekmiş gibi yaşamalıyız, çünkü bizim için en önemli gerçeklerden biri de ölümdür. Her an ölecekmiş gibi yaşayan bir insanın ise hata yapması veya imanını sakatlayacak bir şuur haline yaklaşması veyahut zamanını boşa harcaması imkansızdır. Böyle birinin sonsuz yaşamında huzur ve mutluluğa kavuşması ise Allah’ın vaad ettiği bir nimettir.

Allah cümlemize son nefesimizde kelime-i tevhidi dil ile ikrar ve kalp ile tastik halinde olmayı nasip etsin. Ebedi yaşamımıza adım atarken ve kavuştuğumuzda huzur ve mutluluk içinde olmamız temennisiyle…

Allah’ım! Bu yorumu ve düşünce paylaşımını Senin rızanı kazanmak için yaptım. Ancak Senin rızanı talep etmek dahi bir karşılık beklemektir ve varlık kokusu taşır. Fakat henüz ermediğim bir şuur halini taklit de riya olur. Beni bu arzudan dahi geçirmeni dilerim ki indinde bir hiç olabileyim. Amin!

Ahiretlik
www.yorumsuzblog.net.tc

(Bu yorum Niçin Celalli ?.. başlıklı yazıya yapılmıştır.)

Reklamlar

1 Response to “» Önemli Bir Uyarı !..”


  1. 1 Tevhidi 15 Ağustos 2009, 5:22

    Allah Şifa yardım bahşetsin inş.


Comments are currently closed.Yorumsuz Blog (Arşiv II) burada…

Yorumsuz Blog (Arşiv III) burada.

SON YORUMLAR

Sevgiye dair için sed191
İslami Foton Kuşağı için sed191
Mevlana’nın dilinden Hz.… için Hasan boyraz
» The Secret’in sırrı aç… için elif
Özümle Konuşmalar için doğan
İslami Foton Kuşağı için necmi
» Önemli Bir Uyarı !.. için Tevhidi
» Simurg’u Ararken için ahmet
İslami Foton Kuşağı için Filminsonkaresi
İslami Foton Kuşağı için marduk_fotonkuşağı
Devrin Alimleri, Eski Zaman Ka… için mehmet akıf
Beyin Fırtınası (27) için barış
İslami Foton Kuşağı için Ayşe
» Simurg’u Ararken için Çağrı Dörter
» Harika Sözler (1) için deniz

ABONE OL!

E-postanızı girin; Yazıları önce siz okuyun!

ARŞİV

Yorumsuz Blog’un izlendiği ülkeler:

Araçlar

Reklamlar

%d blogcu bunu beğendi: