» HAKKI ŞİKAYET ETMEMEK

ayna-insan.jpg(…) Sonra.. Hikmeti icabı, sende yapacağı ve tecrübe için vereceği bazı belâlardan dolayı Allah’ı ithama kalkışma.. Bil ki, sana düşen vazife, belâ olursa hayır göstermektir; hayra da şükretmek..

Nimeti bulmadan, bulmuş gibi görünüp şükretmek, içinde bulunduğun bir felaketi şikayet etmekten daha iyidir…

(…) Belâyı senden yine o defeder.. İzzeti ve zilleti o meydana getirir. Ondan başkası ne yükseklik vaad eder; ne de aşağı derecelere indirir.

Başkası ne zengin edebilir, ne de fakir.. Ve hiçbir şeyi hareket ettiremez ve durduramaz. Hepsini Hakk yaratır ve hepsi onun yedinde ve onun iznindedir… Her şey onun emriyle cereyan eder ve yürür.. her şey muayyen vakte bağlıdır. Kâfi derecede gelir. Sonra gelecek, evvel gelmez.. Evvel gelecek de sonraya kalmaz. Allah-ü Taâlâ şöyle buyurur:

– “Allah sana bir zarar verecekse alacak yine odur. Şayet sana bir hayır murat edecekse, o hayrı senden çevirecek yoktur.”

İhsanını istediği kullara verir.. O hem Rahim hem de Gafurdur… Afiyette bulunduğun halde Hakkı şikayete kalkışma.. Yanında Allah’ın bol nimeti olduğu halde fazlasını isteme.. Sana verdiği nimeti görmez olup inkâr yoluna sapma. Bu hâlin bir nevi istihza olur. Sonra, Allah’ü Taâlâ seni inceden inceye hesaba çeker. Dünyada belânı artırır, âhirette ise seni azarlar.. cehenneme atar. Sonra seni mânevi hallerden soyar; rahmet nazarını senden çeker.

Hakikaten şekva etmekten sakın. Etlerin makaslarla parça parça doğransa da itiraz yoluna sapma.

Sakın ha; sakın itiraz etme:

– “Allah, Allah..”

De, Kurtuluş iste.. Fakat şekva etmekle değil. Hazer et.. Yanlış yola sapmaktan kork.. Şekva yolunu tutmaktan çekin.. Çünkü Ademoğlunun başına gelen belâlar ancak itirazından dolayı gelir

O, erhamerrahimin olduğu halde, nasıl ondan şikayet edilir?.. Hakim, habir; kullarına en çok acıyan ve lütfunu esirgemeyen o olduğu halde, nasıl ondan dert yanılır?.. O, kullarına zulmetmez; kuvvetli, işinden iyi anlayan bir doktora kızılır mı? Evladına acıyan bir ana cinayetle itham edilir mi?.

(…)

Ey zavallı, Allah’a karşı edep tavrı takın. Zorla gelen belâya sabret; sabretmeye çalış.. Güçlükle de olsa kendini bu yola uydurmaya alıştır.. Rıza ve muvafakat yolunu tut.. Maneviyattan az buçuk nasibin varsa, bu yolu tutarsın. hakikaten bu yola devam edersen eşi bulunmaz bir cevher olursun.. Aksi halde herşey elinden gider; artık bir daha bulmana da imkan kalmaz.

Allah-ü Taâlânın şu ayetini dinle:

– “Kıtal size farz oldu.. Halbuki siz ondan hoşlanmazsınız.. bununla beraber, sizin sevdiğiniz şey iyi olabilir; sevdiğiniz şey de belki fenadır; bunu siz anlayamazsınız; ancak Allah bilir.”

Çünkü hakikat ilimleri gizlidir. Böyle olunca, herhangi bir şeyi hissiyatına göre; iyi veya kötü görerek uygunsuz bir yola sapma..

Eğer takva halinde isen, Allah’ın emirlerine uymaya bak.. Böyle olmak, yolumuzda ilk basamağı teşkil eder. İkincisi velâyet halidir… Burada da sâkin ol.. Hiçbir işe karışma.. Nefsini güzelleştirmeye bak.. Haddi, hiçbir zaman aşma!.. (…)

Dilini şikayetten sakla.. Bu halleri özüne benimsettikten sonra, herşey sana hoş gelir.. Gelecek hayır olursa senin için güzelleşir.. Şer gelirse, korkma; seni taat, ibadet yolunda felâketlerden Hakk saklar. Seni o belâdan dolayı halka rüsvay etmez. hatta, o belânın, gelip gidişinden senin haberin bile olmaz. Bir karanlığın gelişi gibi, akşam gelir; gün doğunca gider.. (…)

Bu anlatılan güzel işleri, kendine örnek al..

Ve misallerden ibret almaya çalış.. Bu belâ geldikten sonra günaha, kötülüğe yaklaşma.. Kerim olan Mevlânın huzuruna günahla giremezsin. Oraya ancak iyiler girerler. O, kapısına ancak temizleri sokar.. Kapısına ancak bütün manevi hastalıklardan beri olanları alır.. (…)

Belâdan korkma.. Onlar günahlara kefaret olur; nasıl ki peygamber (s.a.) efendimiz bu hali işaret ederek:

– “Bir günlük sıtma, bir yıllık günaha kefaret sayılır.”

Buyurmuştur. Zahirde belâ gibi görünen haller, seni daha da olgunlaştırır; bulunduğun hali muhafaza hakkı sana tanınır. İlâhi sırları saklamaya emin görülürsün. (…) Sendeki bu üstünlük sebebiyle, herkesin sevdiği bir varlık olursun.. İnsanlar da seni sever, başka yaratılmışlar da..

Abdülkadir Geylâni

(Alıntı kaynağı: Fütûhu’l Gayb (Gizliden Sesler) -Abdülkadir Geylâni / Bahar yayınları. 1983)

www.yorumsuzblog.net.tc

Reklamlar

2 Responses to “» HAKKI ŞİKAYET ETMEMEK”


  1. 1 sonsuzagidenyol 15 Haziran 2007, 6:10

    Çok güzel,Yazının kimin yazdığına bakmamıştım.Okumaya başladım.Dedim üstat yazı yolmaış bak kendi kendime öyle diyordum ve çok sevinmiştim.Aşağıya inince,rahmetli bir üstat olduğunu anladım,olsun ona da o an dua ettim..Allah bu sözleri tutmayı bize kolaylaştırması için,daimi dua da olmalıyız.Bu sözleri söyleyenlere de edepli davranmalıyız.Sevgi ile kalın…

  2. 2 yusuf 16 Haziran 2007, 2:04

    Tek kelime: Harika


Comments are currently closed.Yorumsuz Blog (Arşiv II) burada…

Yorumsuz Blog (Arşiv III) burada.

SON YORUMLAR

Sevgiye dair hakkında sed191
İslami Foton Kuşağı hakkında sed191
Mevlana’nın dilinden Hz.… hakkında Hasan boyraz
» The Secret’in sırrı aç… hakkında elif
Özümle Konuşmalar hakkında doğan
İslami Foton Kuşağı hakkında necmi
» Önemli Bir Uyarı !.. hakkında Tevhidi
» Simurg’u Ararken hakkında ahmet
İslami Foton Kuşağı hakkında Filminsonkaresi
İslami Foton Kuşağı hakkında marduk_fotonkuşağı
Devrin Alimleri, Eski Zaman Ka… hakkında mehmet akıf
Beyin Fırtınası (27) hakkında barış
İslami Foton Kuşağı hakkında Ayşe
» Simurg’u Ararken hakkında Çağrı Dörter
» Harika Sözler (1) hakkında deniz

ABONE OL!

E-postanızı girin; Yazıları önce siz okuyun!

ARŞİV

Yorumsuz Blog’un izlendiği ülkeler:

Araçlar

Reklamlar

%d blogcu bunu beğendi: