» Güzel güzel kanser olmayın

Güzel “görünmek” uğruna suratınıza kömür katranı, benzen, formaldehit gibi kansere yol açan zehirleri özenle sürdüğünüzün farkında mısınız?

Halk şiirindeki ay yüzlü, keman kaşlı, ok kirpikli, elma yanaklı güzellere benzemiyorsanız dert edinmeyin, kozmetik dünyası emrinize amade! Kozmetik hayatınıza gerçekten de renk katacak: Al yanaklar, ok kirpikler, alerji, astım, kanser… Aslında kozmetik asrımıza has bir merakın sonucu değil. Macerası hayli gerilere dayanıyor.

Ama seyri esnasında kimi zaman ters yollara sapıyor ve müşterisini sağlığından da edebiliyor.

12 bin yıllık kozmetik tarihi

Kozmetik Yunanca süs, düzen gibi anlamlarda kullanılmış olan cosmos sözcüğünden türemiş bir kelime olarak biliniyor. Kozmetikler hakkındaki kaynaklar MÖ 10.000 yılına kadar uzanıyor. MÖ 3000 yıllarında ise Mezopotamya ve Mısır metinleri bu konuda bize geniş bilgi veriyor. Boyalar ve doğal boyama teknikleri, çoğunlukla tören için ve dinî sebeplere dayanıyordu. İranlılar dâhil olmak üzere o çağların zengin insanları yüzlerinde mineral maskeleri ve banyolarında bitki esansları kullanırdı. O dönemde vücudu boyama hem bir çeşit süslenme hem de sihirlerden korunma şekli idi.

Yeni ve daha etkili kozmetik ürünlerine duyulan istek geliştikçe, kullanılan tehlikeli veya öldürücü malzemelerin sayısında da belirgin bir artış görüldü. İşin çığırından çıkmaya başladığı noktaya 17. yüzyılın sonunda gelindi. O dönemde gerçekte kırmızı cıva sülfürü olan Fucus kırmızısı dudak boyası olarak, sülfürik asit olan vitriol yağı ise saçları ağartmak için kullanılmıştı. Kozmetik kullanımındaki asıl “gelişme” ise 18. yy Avrupa’sında özellikle de her iki cinsin tamamen yapay bir görünüme ulaşmaya çalıştıkları İngiltere ve Fransa’da meydana geldi.

“Güzel” olmanın bedeli ağır

Makyajın her zaman toplum içinde kabul gördüğünü söylemek mümkün değil. Dudak boyasının bir ismi ‘lal’, bir diğeri ruj. İngiltere Kraliçesi Victoria’ya göre ise “kabalık”! 1770 yılında İngiliz Parlamentosu “kozmetik ürünleri kullananları büyücü ilan edip yargılayacağını” bildiren bir yasa çıkartmıştı. II. Dünya Savaşı’ndan sonra, sinemanın da etkisiyle ruj ve diğer makyaj malzemeleri saygınlık kazanmaya başladı. Ancak makyaj malzemeleri değer kazanırken, sağlık her geçen gün değerinden bir şeyler yitirdi. Güzel ve sağlıklı görünmek (olmak değil!) karşılığında insanların sağlığını almaya başladı.

Kozmetikler, insanların günlük bakım alışkanlıklarında önemli bir yer tutuyor. Üstelik bugün kozmetik dediğimiz başlık, eski dönemde olduğu gibi sadece birkaç tabii boyayı değil çok geniş bir alanı kapsıyor. Kokular, deodorantlar, sabunlar, şampuanlar, diş macunları, saç bakım malzemeleri, krem ve benzeri maddeler hep bu alanın ürünleridir.
İnsanların çoğunluğu, bu ürünlerden kaynaklanan çok az problemle karşılaştığını düşünüyor, ama dermatologlar bu fikre katılmıyorlar. Bazı problemler, ilk birkaç kullanımdan sonra oluşabildiği halde, kullanımdan yıllar sonra da ortaya çıkabiliyor. Bu sebeple, insanların çoğu problemin hangi üründen oluştuğunu bilmekte zorlanıyor.

Suratınıza kömür katranı sürmeyin

İngiliz uzmanlar, makyaj malzemelerinin, saç boyalarının, şampuan ve parfümlerin içindeki kimyasalların deriden kana geçip tüm hücrelere ulaştığını ve yıllar sonra kansere sebep olduğunu belirtiyorlar.

İngiltere’nin önemli hastanelerinden Breakspear Hospital’ın uzmanları Dr. Samuel Epstein ile Kim Erickson’un araştırmalarına göre şu anda dünyada kullanılan tüm makyaj malzemeleri, şampuan ve saç spreyleri tehlikeli oranda kanser oluşturma riski taşıyor.

Araştırmaya göre, makyaj malzemesinde bulunan kömür katranı, fenilediamin, benzen, formaldehit gibi kimyasallar uzun yıllar kullanıldıkları zaman kansere yol açıyor. ABD’de kozmetikler üzerinde çalışan bir enstitünün 3000’e yakın kozmetikte kullanılan katkı maddeleri üzerinde yaptığı araştırmaya göre:

• 884’ünün zehirleme yaptığı,
• 146’sının tümör oluşturduğu,
• 218’inin üreme bozukluğuna sebep olduğu,
• 314’ünün mutasyona sebep olduğu,
• 376’sının da deri ve göz rahatsızlıklarına sebep olduğu ortaya çıktı.

Yine ABD’de yapılan klinik çalışmalarda, saç boyası, şampuan, parfüm gibi kozmetik ürünleri yoğun bir şekilde kullanan kadınların 10 yıl gibi bir zaman sürecinin sonunda mesane, meme kanseri ve lösemiye yakalanma riski, bu maddeleri kullanmayan kadınlara kıyasla % 70 daha fazla olduğu ortaya çıktı.

Cilde sürülen kremler, saç için kullanılan boyalar ve çeşitli saç spreyleri, rujlar, pudralar, kirpik ve kaşlar için kullanılan rimeller, maskaralar, göz çevresine sürülen fondötenler, saç ve vücut temizliği için kullanılan şampuanlar, parfümler ve sprey şeklindeki kokular gerek ciltten emilerek, gerek solunum yolu ile vücut bünyesine giriyorlar. Sonrasında kana karışarak içlerindeki zararlı maddelerle vücutta ciddi tahribatlar meydana getirebiliyorlar.

Asıl problem yapaylık

Aslında yaşanan bütün sıkıntı doğal olandan kopuşla ilgili. Hayatımıza giren her yapay unsur bizi sıkıntıya sokuyor. Buna kozmetik ürünler de dâhil. Sentetik katkı maddeleri kozmetik ürün kullanıcılarına ağır bir bedel ödetiyor. Bu da bazı konularda geç de kalınmış olsa günümüz insanını daha sağlıklı olanı bulmaya, daha iyisini yapmaya yöneltiyor. Bu çerçevede insan sağlığına ve çevreye dost organik ürünler tüm dünyada büyük ilgi görüyor.

Artık kozmetik, tekstil, mobilya gibi sektörlerde de organik ürünler üretiliyor. Rujdan, allık ve göz kalemine, gündüz ve gece kremleriyle ayak bakım setlerine kadar aranan pek çok şeyi bu yelpazede bulmak gelecek dönemler için umut verici görünüyor. Gelişmiş ülkelerde 1980’lerde uygulanmaya başlanan ve doğal dengeyi yeniden kurmaya yönelik, insana ve çevreye dost üretim sistemlerini içeren organik tarım, kimyasal ilaç, hormon ve mineral gübre kullanımını yasaklayan bir üretim modeli. Organik tarımda genetiği değiştirilmiş organizmaların üretimine ya da girdi olarak kullanımına izin verilmiyor.

İçeriğinden emin olunsa bile uygulamaya özen gösterilmeli!

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Yorulmaz’a göre cilde sürülen krem, saç boyası, sprey, ruj, pudra, rimel, fondöten, saç ve vücut şampuanı, parfüm ve deodorant gibi kozmetik ürünlerinin içindeki maddeler hem ciltten emilerek hem de solunum yoluyla vücuda girerek sağlığımızı etkileyebiliyor.
Kozmetik ürünlerin başka bir kişiyle ortak kullanımının da yanlış olduğunu kaydeden Yorulmaz, kullanıldıktan sonra ürünlerin kapaklarının kapatılması gerektiğini ifade ederken, makyaj öncesi ve sonrası ellerin su ve sabunla çok iyi temizlenmesi gerektiğine de dikkati çekiyor.

(Kaynak: moral dünyası dergisi)

Reklamlar

1 Response to “» Güzel güzel kanser olmayın”


  1. 1 Hasan BELEK 10 Nisan 2007, 6:39

    Merhaba,

    Çok güzel bir konu. İnsanlara parfüm ve benzeri makyaj malzemeleri çok zarar verceğine eminim. Bu zarardan kurtulmak için kullanmamak gerekir, fakat zaruri bir durumlarda kullandığımız olur, belki çok severiz ve kullanırız, bunun zararından kurtulmak için, kekik suyu içilmelidir. Kekik suyu (imbikle yapılanı) tecrübe edilmiştir;
    bir gün kapalı yerde boya yapan bir kişi yağlı boyanın kokusundan, zehirlenmiş, bir de baktık yüzü bembeyaz olmuş. Hasta oldum demeğe başladı ve orada bulunan bir üstad vardı, “kekik suyu verin” dedi, bir çay bardağına yakın verin düzelir dedi, verdik beş dakika sonra yüzü eski haline geldi, o gün bu gün ben de parfüm kullandıktan sonra, hemen ondan kekik suyundan içerim ve herkese de tavsiye ederim. Evla olanı, makyaj ve parfüm kullanmamak ama…
    Yazı için teşekkürler. Herkese, selam ve sevgilerimle…


Comments are currently closed.Yorumsuz Blog (Arşiv II) burada…

Yorumsuz Blog (Arşiv III) burada.

SON YORUMLAR

Sevgiye dair hakkında sed191
İslami Foton Kuşağı hakkında sed191
Mevlana’nın dilinden Hz.… hakkında Hasan boyraz
» The Secret’in sırrı aç… hakkında elif
Özümle Konuşmalar hakkında doğan
İslami Foton Kuşağı hakkında necmi
» Önemli Bir Uyarı !.. hakkında Tevhidi
» Simurg’u Ararken hakkında ahmet
İslami Foton Kuşağı hakkında Filminsonkaresi
İslami Foton Kuşağı hakkında marduk_fotonkuşağı
Devrin Alimleri, Eski Zaman Ka… hakkında mehmet akıf
Beyin Fırtınası (27) hakkında barış
İslami Foton Kuşağı hakkında Ayşe
» Simurg’u Ararken hakkında Çağrı Dörter
» Harika Sözler (1) hakkında deniz

ABONE OL!

E-postanızı girin; Yazıları önce siz okuyun!

ARŞİV

Yorumsuz Blog’un izlendiği ülkeler:

Araçlar

Reklamlar

%d blogcu bunu beğendi: