Yorumsuz “Oku”yanlar böyledir – 4

Yorumsuz Okuyanlar, zihnimizi, eğer doğru biçimde kullanılırsak, muhteşem bir alet olacağını ama, yanlış biçimde kullanılırsa, çok yıkıcı bir hale geleceğini bilirler;

Meseleyi daha doğru biçimde koymak gerekirse; bunun zihnimizi yanlış biçimde kullanmamızdan değil, genelde hiç kullanmamamızdan kaynaklandığını, onun bizi kullandığından böyledir !. Hastalık da budur. Sıradan insanlar zihin olduklarına inanırlar. Yanılgı da budur. Böylece alet onları ele geçirmiştir, o onları yönetmektedir.

Yorumsuz Okuyanlar, sırf bir dört işlemli problemi çözebilmenin ya da bir hidrojen bombası yapabilmenin, zihnimizi kullandığımız anlamına gelmeyeceğini bilirler. Develerin sürekli geviş getirmeyi sevmeleri gibi, zihin de sorunları çiğnemekten hoşlanır. İşte bu yüzden o çapraz bilmeceler yapar ve hidrojen bombaları yaratır. Her ikisinde de bir fayda yoktur.

Yorumsuz Okuyanlar, kendilerine her daim şunu sorarlar: “istediğimde zihnimden, düşüncelerimden kurtulabilir miyim?

Sıradan insanlar, düşünmeyi tümüyle durdurmayı -çok kısa bir süre dışında- yapamazlar. Dolayısıyla zihinleri onları kullanmaktadır. Zihinleriyle bilinçsiz bir biçimde özdeşleşmişlerdir, bu yüzden de onun kölesi olduklarının farkında bile değildirler. Bu -onlar farkında olmadan- bir varlığın onlara hâkim olmasına benzer, böylece onlar o varlığı kendileri olarak algılarlar.

Özgürlüğün başlangıcı, o hükmeden varlık -yani, düşünen- olmadığınızı idrak etmektir. Bunu bilmek sizin o varlığı “gözlemlemenizi” mümkün kılar. Yorumsuz Okuyanlar, düşüneni izlemeye başladıkları anda, daha yüksek bir bilinç düzeyinin harekete geçtiğini algılarlar. O zaman onlar düşüncenin ötesinde muhteşem bir akıl âleminin bulunduğunu, o düşüncenin, o muhteşem akılın sadece minicik bir veçhesi olduğunu fark etmeye başlarlar. Ayrıca, gerçekten önemli olan her şeyin -güzellik, sevgi, yaratıcılık, sevinç ve iç huzurunun- zihnin ötesinden kaynaklandığını da fark ederler. Böylece uyanmaya başladıklarını hissederler.

Bu düşüncesizlik âleminin daha derinlerine dalarken, saf bilinç halini fark ederler. O hal içinde, kendi mevcudiyetlerini öyle bir yoğunluk ve sevinçle hissederler ki, bununla kıyaslandığında, tüm düşünceler, duygular, fiziksel bedenlerinin ve tüm dış dünyanın önemsiz hale geldiğini fark ederler. Ancak, bu bencil değil, Benlik-Ötesi bir haldir. O onları daha önce “kendi benlikleri” olarak düşündükleri şeyin ötesine götürür. Bu mevcudiyet aslında onlar-dır, ama o aynı zamanda onlardan hayal edilemez biçimde daha büyük bir şeydir !!??.

Düşüneni izlemek” yerine onlar ayrıca dikkatlerini AN‘a yönelterek de düşünce akışında bir kesinti, bir boşluk yaratabilirler. Sadece içinde bulundukları AN‘ın yoğun bir biçimde bilincinde olurlar… Bu derin bir doyum veren bir şeydir. Bu yolla, bilinçlerini zihinsel faaliyetten uzaklaştırıp, son derece uyanık ve farkında oldukları, ama düşünmedikleri bir düşüncesizlik boşluğu yaratırlar.

Onlar, zihinlerinin sadece bir alet olduğunu bilirler. O orada belirli bir işte kullanılmak üzere bulunmaktadır, ve bu iş tamamlandığında, bu aleti bir kenara bırakırlar. Sıradan insanın düşüncelerinin yüzde 80 ila 90’ının sadece yararsız, boş ve tekrarlanan düşünceler olmakla kalmadığını, bunların çoğunlukla olumsuz doğasından ötürü zararlı olduğunu da söyleyebiliriz. Düşüncelerimizi gözlemlediklerinde, bunun doğru olduğunu görebilirler. O yaşam enerjisinin ciddi bir biçimde sızıp gitmesine neden olur.

Bu tür kesintisiz, adeta istem dışı düşünme aslında bir bağımlılıktır. Bir bağımlılığın tipik özelliği nedir? Basitçe ifade edersek, siz artık onu bırakma seçimine sahip olmadığınızı hissedersiniz. O sizden daha güçlü görünür. O ayrıca size sahte bir haz duygusu verir; bu kaçınılmaz bir biçimde acıya dönüşecek bir hazdır…(Devam edecek)

Derleyen: Ferid Hakkı

www.yorumsuzblog.net.tc

Reklamlar

1 Response to “Yorumsuz “Oku”yanlar böyledir – 4”


  1. 1 M.MUSTAFA UZUN 28 Şubat 2007, 3:17

    OKU’mak kutlu bir eylemdir ama neyi okuduğumuza bağlı…

    Vesselam


Comments are currently closed.Yorumsuz Blog (Arşiv II) burada…

Yorumsuz Blog (Arşiv III) burada.

SON YORUMLAR

Sevgiye dair hakkında sed191
İslami Foton Kuşağı hakkında sed191
Mevlana’nın dilinden Hz.… hakkında Hasan boyraz
» The Secret’in sırrı aç… hakkında elif
Özümle Konuşmalar hakkında doğan
İslami Foton Kuşağı hakkında necmi
» Önemli Bir Uyarı !.. hakkında Tevhidi
» Simurg’u Ararken hakkında ahmet
İslami Foton Kuşağı hakkında Filminsonkaresi
İslami Foton Kuşağı hakkında marduk_fotonkuşağı
Devrin Alimleri, Eski Zaman Ka… hakkında mehmet akıf
Beyin Fırtınası (27) hakkında barış
İslami Foton Kuşağı hakkında Ayşe
» Simurg’u Ararken hakkında Çağrı Dörter
» Harika Sözler (1) hakkında deniz

ABONE OL!

E-postanızı girin; Yazıları önce siz okuyun!

ARŞİV

Yorumsuz Blog’un izlendiği ülkeler:

Araçlar

Reklamlar

%d blogcu bunu beğendi: