Yorumsuz “Oku”yanlar böyledir – 2

Sıradan insan, riskleri, fırsatları hesap etmekle, kişisel olarak meşguldür, buna karşın, Yorumsuz “Oku”yanlar, uzak, soğukkanlı ve olması gerekenin olacağından emindir; ve ne olacağı da o kadar önemli değildir, çünkü en sonunda dengenin ve uyumun yerini bulacağından emindir. Olan her şeyin özünde barış ve huzur (selam) vardır. Dolayısıyla onlar zihinlerini berrak ve temiz tutarak, hayatlarının her anını tam bir farkındalık hali içinde yaşayarak, korkularını ve arzularını belirdikleri anda hemen inceleyerek giderirler.

 

Hayatta kaçınılmaz biçimde acı verici bazı durumlar vardır; yol üstünde onları kabul etmek zorundayızdır. Ayrıca bilerek ya da ihmal yüzünden, kendi, yaratmış olduğumuz durumlar vardır. Bunlardan da dersler çıkarırlar Yorumsuz “Oku”yanlar, ki onlar yeniden tekrarlanmasınlar. Ama:

 

Acıya dayanmak gerekir (sabır). Acıyı yenme diye bir şey olmadığını, bunun eğitiminin olmadığını da bilir Yorumsuz “Oku”yanlar. Gelecek için antrenman, tutumlar geliştirme, bunlar korku işaretleridir !.

 

Yorumsuz “Oku”yanlar “sonra ne olacak” sabit fikrinden kurtulmuşlardır. Telaş halinde olmadığı ve endişelerden uzak oldukları zaman zihinleri sessizleşir ve sessizlik içinde, genelde kolay idrak edilemeyecek kadar süptil (lâtif) olan bazı şeyleri işitebilir/ idrak edebilir/ hissedebilir/ algılayabilirler.

Bir insanın neye inandığını bilmek için onun nasıl davrandığına bakabiliriz. Birçok insan için, bedenine ve zihnine hizmet, onun dinidir. Onların dindarca fikirleri olabilir, fakat o fikirlere göre hareket etmezler. O fikirlerle oynar ve bundan da pek hoşlanırlar, fakat o fikirlere uygun davranmak istemezler. Ama:

 

Yorumsuz “Oku”yanların karakter ve davranışlarındaki anlamlı ve hızlı değişme onları bir yukarıdaki tarifin dışına itmiştir.

 

Yorumsuz “Oku”yanlar mutluluklarının nesnelere, olaylara ve insanlara bağlı olduğuna inanmanın, gerçek doğamız (hakikatları) ile ilgili cehaletten kaynaklandığını; mutlu olmak için kendilerini (özlerini -hakikatlerini) bilmekten gayrı hiçbir şeye ihtiyaçları olmadıklarını bilirler. Bu tam da bir bilgeliktir.

 

Onlar savunmak zorunda oldukları bir egoları olduğu müddetçe şiddet kullanmak zorunda olacaklarının farkındadırlar. Başkalarına karşı şiddet kullanımının, egoların yosun tuttuğuna işaret olduğuna, bedenlerimizin bir savaş alanı olduğuna, ölüler ve ölenler ile dolu olduğuna inanırlar.

 

İnsan olmak için egosuz olmak zorunluluğuna inanıp, aksi halde hepimizin insan-altı olduğunun (bu tam da böyledir !!!) ve yeryüzünde pek az İnsan olduğunun bilincindedirler.

(Devam edecek)

 

Derleyen: Ferid Hakkı

www.yorumsuzblog.net.tc

Reklamlar

Yorumsuz Blog (Arşiv II) burada…

Yorumsuz Blog (Arşiv III) burada.

SON YORUMLAR

Sevgiye dair hakkında sed191
İslami Foton Kuşağı hakkında sed191
Mevlana’nın dilinden Hz.… hakkında Hasan boyraz
» The Secret’in sırrı aç… hakkında elif
Özümle Konuşmalar hakkında doğan
İslami Foton Kuşağı hakkında necmi
» Önemli Bir Uyarı !.. hakkında Tevhidi
» Simurg’u Ararken hakkında ahmet
İslami Foton Kuşağı hakkında Filminsonkaresi
İslami Foton Kuşağı hakkında marduk_fotonkuşağı
Devrin Alimleri, Eski Zaman Ka… hakkında mehmet akıf
Beyin Fırtınası (27) hakkında barış
İslami Foton Kuşağı hakkında Ayşe
» Simurg’u Ararken hakkında Çağrı Dörter
» Harika Sözler (1) hakkında deniz

ABONE OL!

E-postanızı girin; Yazıları önce siz okuyun!

ARŞİV

Yorumsuz Blog’un izlendiği ülkeler:

Araçlar

Reklamlar

%d blogcu bunu beğendi: